Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw

Amerykańsko-chińska umowa ''obudzi'' rynek

Poranne notowanie cen baryłki lokuje się na poziomie 64,25 USD, a więc zmiana jest zwyżkowa o 25 centów. W kontraktach terminowych paliwa dieslowskiego zmiana także jest „na plus” i wynosi 1,25 USD. Jak podaje agencja Reutera najważniejsze oczekiwania inwestorów dzisiaj i w najbliższych dniach dotyczyć będą podpisania wstępnej umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, największymi światowymi konsumentami ropy naftowej, oraz na oczekiwaniach dotyczących spadku zapasów ropy naftowej w USA. Wydaje się, że doniesienia o poprawie relacji na linii Pekin-Waszyngton przyćmią dotychczas uznawane za najistotniejsze wiadomości o sytuacji w Iranie.

Ważnym doniesieniem jest też deklaracja ministra energii Arabii Saudyjskiej Abdulaziza bin Salmana, że jego kraj będzie pracował na rzecz stabilności rynku ropy naftowej w czasach zwiększonego napięcia amerykańsko-irańskiego i chce, aby ceny utrzymywały się na stałym poziomie i wzroście popytu - podał Reuters.

W kalendarium publikacji makroekonomicznych na szczególną uwagę zasługuje dzisiaj informacja o zapasach w USA według American Petroleum Institute, która według oczekiwań analityków będzie spadkowa o 0,75 mln baryłek. Ponadto warto też zwrócić uwagę na opublikowany już chiński bilans handlu zagranicznego, który wykazał sporą zwyżkę importu. 

Prognozowane zmiany cen hurtowych dla rynku polskiego na jutro są jednoznacznie spadkowe - dla benzyn i diesla o około 5 zł/m sześc., a dla oleju opałowego - nawet o kilkanaście zł.

dr Jakub Bogucki
Analityk Rynku Paliw
e-petrol.pl
Information Market S.A.

Aktualne komentarze

Czytaj również

e-petrol.pl: ceny spadają i będą spadać dalej

e-petrol.pl: ceny spadają i będą spadać dalej

e-petrol.pl: czas na cenową odwilż

e-petrol.pl: czas na cenową odwilż

Indeksy paliwowe e-petrol.pl

Indeksy paliwowe
Data 2020-01-24
EIPPB
[PLN/m3]
3702
EIPON
[PLN/m3]
3611
EIPJET
[PLN/m3]
3618
EIPOOL
[PLN/m3]
2295
EIPOC1
[PLN/t]
2093
EIPOC3
[PLN/t]
1445