Spokojna realizacja zysków

Początek tygodnia na rynku naftowym w Londynie przyniósł realizację zysków z ostatnich dni. Ropa zakończyła wczorajszą sesję 29 centów na minusie. 

Dzisiaj nad ranem cena surowca utrzymuje się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. O godz. 7:52 za baryłkę ropy Brent w dostawach na sierpień kupujący płacili 107,38 USD. Na wartości nieznacznie traciły kontrakty terminowe na olej napędowy, które taniały o 1,25 USD.

Wczorajsza sesja przez większą część czasu miała spadkowy charakter. Notowania surowca, które w porannych godzinach handlu na chwilę wspięły się powyżej 108 dolarów, dzienne minimum ustanowiły na poziomie 106,79 USD. Inwestorzy wobec braku nowych niepokojących doniesień z Bliskiego Wschodu i siły amerykańskiej waluty, zdecydowali się na realizację zysków wypracowanych w ubiegłym tygodniu. Presję na wysokie ceny ropy Brent zmniejszyły też informacje o planowanym przywróceniu wydobycia na libijskim polu naftowym Sharara.

Dzisiaj wpływ na notowania ropy mogą mieć opublikowane nad ranem dane na temat chińskiej inflacji, której tempo wzrostu było wyższe niż prognozowano. To może być argument dla sprzedających, bo dane pokazują, że chińskie władze mają ograniczone pole manewru jeśli chodzi o stymulację gospodarki. Inwestorzy będą już też czekać na jutrzejsze rządowe dane o amerykańskich zapasach ropy i paliw oraz publikację zapisków z ostatniego posiedzenia Fed. 

Nasza prognoza dla krajowego rynku kolejny dzień z rzędu zakłada wzrosty w cennikach krajowych rafinerii. Jutro w przypadku wszystkich gatunków paliw możemy spodziewać się niewielkich podwyżek.


Grzegorz Maziak
Analityk Rynku Paliw
e-petrol.pl
Information Market S.A.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

Pierwsza od pięciu tygodni obniżka detalicznych cen benzyny może cieszyć kierowców, ale napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie, która może przełożyć się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej, nie pozwala patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem.

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Kazachstan zabiega o dywersyfikację szlaków eksportu ropy i chce zbudować rurociąg na dnie Morza Kaspijskiego.

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Rejestracja przewoźników morskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hongkongu jest relatywnie łatwa, dlatego spedytorzy objęci sankcjami są szybko zastępowani nowymi.

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Ze względu na podnoszący się poziom wody zamknięto już ponad 600 odwiertów produkcyjnych w Aktobe i Atyrau w Kazachstanie.

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

W czwartek na antenie TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka ocenił, że wycofanie się z fuzji Orlenu z Lotosem jest obecnie niemożliwe.

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

Prezes PERN Mirosław Skowron przekazał w czwartek, że spółka planuje budowę terminala chemicznego na terenach w pobliżu Naftoportu.