Opracowania tematyczne

Jeśli nie szybki VAT, to co?

e-petrol.pl
2021-11-26 / 09:31
Jeśli nie szybki VAT, to co?

Resort finansów przesłał do oceny unijnym ekspertom projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada, że VAT trzeba będzie zapłacić, gdy towar opuści miejsce magazynowania – skład podatkowy.

Zmiany są wynikiem wrześniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował kluczowy element pakietu paliwowego. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że Bruksela oceni nowy „pakiet paliwowy”, ale zdaniem ekspertów dokument przesłany do Brukseli będzie wymagał poprawek.

Przedsiębiorcy sprowadzający zagraniczne paliwo silnikowe bądź kupujący je od polskiego dostawcy będą mogli odsunąć zapłatę podatku, jeśli wprowadzą towar do składu podatkowego. Podatek trzeba by zapłacić dopiero z chwilą, gdy opuści on miejsce magazynowania. Dziennik napisał, że przedsiębiorca, który wprowadziłby paliwo do składu podatkowego, zachowa prawo do odliczenia daniny od wydatków poniesionych przy okazji realizacji poprzedniej transakcji w łańcuchu.

Dodatkowo, zmiany w przepisach oznaczałyby, że przedsiębiorcy, którzy importują albo dostarczają (także w obrębie kraju) paliwa silnikowe do składu podatkowego, nie musieliby płacić VAT, ani akcyzy - pod warunkiem udokumentowania transakcji odpowiednim dokumentem dostawy i złożenia zabezpieczenia podatkowego. Wówczas fiskus miałby pełen nadzór nad handlem paliwami, który nadal uważany jest za jeden z najbardziej narażonych na wyłudzenia daniny sektorów gospodarki. Nowe rozwiązanie dotyczyłoby m.in. benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu LPG, biopaliw.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
Instytut Nafty i Gazu
Pytania do ekspertów