Elektromobilność

Warszawa wybierze lokalizacje nowych stacji ładowania

e-petrol.pl
2020-04-15 / 09:27
Warszawa wybierze lokalizacje nowych stacji ładowania

W Warszawie ma powstać minimum 1000 punktów umożliwiających ładowanie pojazdów napędzanych energią elektryczną. We wtorek ruszyły konsultacje społeczne dotyczące lokalizacji nowych stacji.

W tej chwili w stolicy są 144 punkty ładowania zlokalizowane w 54 stacjach – wynika z informacji ratusza. W tym roku ma powstać kolejnych 41 punktów w 21 stacjach.  

Projekt stołecznego „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych” przewiduje możliwość uruchomienia 1034 punktów ładowania w kolejnych 517 stacjach. Po konsultacjach z mieszkańcami wybrane zostaną lokalizacje, w których będzie zainstalowanych minimum 815 punktów ładowania.

Każda planowana stacja to wolnostojący słupek z dwoma punktami ładowania, a moc pojedynczego punktu (22 kW) pozwoli na ładowanie jednego pojazdu w czasie 1-3 godzin. Taki słupek umożliwi ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie, dlatego konieczne jest wyznaczenie przy nim dwóch stanowisk postojowych.

Priorytetem przy wyborze wszystkich lokalizacji było umożliwienie mieszkańcom ładowania samochodu podczas przebywania w miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką, np. na błoniach PGE Narodowego. Stacje ładowania będą też instalowane w pobliżu urzędów czy placówek służby zdrowia, a także w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych, by ułatwić ich mieszkańcom podjęcie decyzji o kupnie pojazdu elektrycznego. 

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, konsultacje w sprawie lokalizacji stacji ładowania zostaną przeprowadzone w formie elektronicznej i potrwają do 31 maja.  
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »