Elektromobilność

Polski elektryk to Izera i za trzy lata ma zjechać z linii produkcyjnej

e-petrol.pl/foto: ElectroMobility Poland
2020-07-29 / 09:50
Polski elektryk to Izera i za trzy lata ma zjechać z linii produkcyjnej

We wtorek pod Warszawą odbyła się premiera polskiej marki samochodów elektrycznych. Pomysłodawcy poinformowali o nazwie i zaprezentowano logo marki. W trakcie premiery pokazano dwa prototypy aut Izera - białego SUV-a i czerwonego hatchbacka. Tego samego dnia mielecka spółka Melex poinformowała o zakończeniu prac związanych z powstaniem nowego elektrycznego dostawczaka.

ElectroMobility Poland zapowiada, że polski elektryk zjedzie z taśmy produkcyjnej w 2023 roku. Samochód ma być to pojazd budżetowym, czyli cenowo dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. Budowa polskiego elektryka, to duża szansa dla gospodarki. Branża motoryzacyjna co do wielkości jest drugim sektorem przemysłowym w Polsce i generuje 8 proc. krajowego PKB. Polska jest też największym krajem w Europie, która nie ma własnej marki samochodowej.

Izera ma być samochodem przestronnym, który do setki będzie rozpędzał się w mniej niż osiem sekund. Jej zasięg ma wynosić 400 km, a za pomocą szybkiego ładowania, trwającego pół godziny, będzie można naładować 80 proc. baterii. Planowane jest wprowadzenie dwóch pojemności baterii.

Przedstawiciele spółki dodali, że budowa prototypu kosztowała ok. 30 mln zł. Samo rozpoczęcie produkcji samochodu to 4-5 mld zł.

Także we wtorek mielecka spółka Melex poinformowała o zakończeniu prac związanych z powstaniem nowej linii modelowej elektrycznych pojazdów dostawczych, których produkcja seryjna oraz sprzedaż rozpocznie się z początkiem przyszłego roku. Model N.Truck to modułowy elektryczny pojazd użytkowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, przeznaczony do transportu w obszarach miejskich i przemysłowych. N.Truck będzie mógł przewozić ładunki do 2 ton, czyli aż dwa razy więcej niż dotychczasowe modele Melex, czy samochody dostawcze znanych marek.

N.Truck wyposażony będzie w baterie litowe będzie się poruszał z prędkością do 70 km/h, osiągając dystans powyżej 150 km. 
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »