Elektromobilność

Samorządy nie pędzą w kierunku elektromobilności

e-petrol.pl
2020-11-05 / 09:42
Samorządy nie pędzą w kierunku elektromobilności

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła analizę, z której wynika, że w 79 proc. polskich miast na koniec ubiegłego roku nie miało we flocie urzędu żadnego samochodu elektrycznego. W tym roku samorządy, z uwagi na finansowe skutki epidemii, skłaniają się do wstrzymania lub znacznego ograniczenia inwestycji w elektromobilność - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Z raportu NIK wynika, że cel 10 proc. udziału samochodów elektrycznych we flocie jednostek samorządu terytorialnego (JST) osiągnęło na razie jedynie 18 proc. zbadanych miast, a wymóg 10 proc. pojazdów z alternatywnym napędem świadczących zadania publiczne przez miejskie jednostki lub spółki komunalne - jedynie Kraków i Wrocław.

Dziennik przypomina, że samorządy dostały dwa lata więcej na osiągnięcie celów wyznaczonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Początkowo przepisy miały wejść w życie już w styczniu br., ale przesunięto ten termin na 1 stycznia 2022 r.

Według NIK, na przeszkodzie w rozwoju elektromobilności stanęły kwestie finansowe, w tym brak dofinansowania z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, a także alternatywnych form nabywania pojazdów z napędem elektrycznym.
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »