Elektromobilność

Enel i Eni wspólnie opracowują projekty wodorowe

e-petrol.pl
2020-12-03 / 09:41
Enel i Eni wspólnie opracowują projekty wodorowe

Światowi liderzy sektora energetycznego Enel i Eni współpracują przy opracowywaniu projektów dotyczących ekologicznego wodoru. Obaj partnerzy planują produkcję zielonego wodoru za pomocą elektrolizerów zasilanych energią odnawialną.

Elektrolizery zostaną zlokalizowane w pobliżu dwóch rafinerii Eni, gdzie zielony wodór wydaje się być najlepszą opcją dekarbonizacji.

We wspólnym komunikacie prasowym firmy sprecyzowały, że dwa elektrolizery, każdy o mocy 10 MW, zostaną zbudowane w latach 2022-2023 w rafineriach Eni we Włoszech.

Francesco Starace , dyrektor generalny Enel Group, powiedział, że kierowana przez niego firma jest zainteresowana zbadaniem wraz z Eni obiecującego sektora ekologicznego wodoru. Wspólnie zidentyfikowano już kilka miejsc, gdzie można rozpocząć pierwsze projekty.

System jest pomyślany jako obieg zamknięty, w którym elektrolizer zasilany energią odnawialną i rafineria będą znajdować się w tym samym miejscu, unikając w ten sposób budowy złożonej infrastruktury transportowej do transportu wodoru.

Włochy ujawniły w zeszłym miesiącu nową strategię dotyczącą wodoru, której celem jest 20 proc. udział wodoru w miksie energetycznym do 2050 r.

W segmencie ekologicznego wodoru Grupa Enel rozwija również projekty w Hiszpanii, Chile i Stanach Zjednoczonych. W przypadku potwierdzenia oczekiwanej poprawy ekonomicznej przemysłu zielonego wodoru, Grupa planuje zwiększyć swoje moce produkcyjne do ponad 2 GW do 2030 roku.
Słowa kluczowe: EneL, Eni, zielony wodór
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »