Elektromobilność

Na MOP-ach staną ładowarki GreenWay Polska

e-petrol.pl
2021-05-12 / 09:35
Na MOP-ach staną ładowarki GreenWay Polska

GreenWay Polska wybuduje a potem będzie operatorem kolejnych dziesięciu ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych przy autostradzie A4 i ekspresówkach S7 oraz S3 – podała spółka w komunikacie.

W wyniku zakończonego w kwietniu 2021 przetargu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) GreenWay zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów na dziesięciu kolejnych MOP-ach. Pierwsze ładowarki zostaną zainstalowane i oddane do użytku kierowców w 2022 roku.

- Ładowarki przy MOP-ach to konieczność, bo kierowcy elektryków, tak samo jak kierowcy "zwykłych" aut, muszą mieć możliwość naładowania auta w podróży na długim dystansie – komentuje, cytowany w komunikacie, Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Przy autostradzie A4 ładowarki GreenWay zostaną zainstalowane w MOP-ach Podłęże, Zakrzów, Jawornik, Jastrząbka, Młyniska, Budy. Przy drodze ekspresowej S3 w MOP-ach Kunowo Wschód, Kunowo Zachód, a przy drodze ekspresowej S7 w MOP-ach Majdany Wielkie i Lutek.

Zdaniem GreenWay, budowa stacji ładowania w lokalizacjach oddalonych od infrastruktury dystrybucji energii to duże wyzwanie, szczególnie w zakresie kosztów. 

Łączny koszt instalacji stacji, budowy przyłącza i rozbudowy stacji transformatorowych to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych na jedną lokalizację.