Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały

e-petrol.pl
2021-04-02 / 11:23
e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały

Po dwóch miesiącach dynamicznego wzrostu cen na stacjach w przedświątecznym tygodniu podwyżki w końcu wyhamowały. Więcej płacimy jedynie za 95-oktanową benzynę, a kierowcy tankujący autogaz, pierwszy raz od połowy stycznia, zapłacą mniej przy dystrybutorze.

Skalę tegorocznych podwyżek na stacjach zaczyna odczuwać cała gospodarka i to właśnie rosnące ceny paliw są wskazywane, jako główny motor napędowy inflacji w pierwszym kwartale 2021 r.

Rafinerie znowu podnoszą ceny

Na przełomie marca i kwietnia hurtowe ceny paliw ponownie zaczęły się piąć w górę. Utrzymujące się na wysokim poziomie notowania ropy naftowej, w połączeniu z postępującym osłabieniem złotówki w relacji do amerykańskiego dolara, przełożyły się na wysokie koszty zakupu surowca. Na skutek tego 95-oktanowa benzyna od poprzedniego piątku podrożała o ponad 80 złotych i średnio w rafineriach kosztuje dzisiaj  4126,60 zł za 1 000 litrów. Metr sześcienny oleju napędowego na przestrzeni tygodnia podrożał o 56,20 zł i aktualnie jest wyceniany na 4019,60 zł.

Chwila stabilizacji na stacjach

W mijającym tygodniu kierowcy w końcu mogli odetchnąć od dynamicznych podwyżek detalicznych cen paliw. Na stacjach podrożała jedynie 95-oktanowa benzyna, która po wzroście o 2 grosze, kosztuje średnio w Polsce 5,21 zł/l. Na poziomie sprzed tygodnia – 5,19 zł/l, utrzymała się cena oleju napędowego, a autogaz po taniał o grosz i litr LPG w detalu kosztuje średnio 2,58 zł.

W najbliższych dniach tankujący nie mają co liczyć na niższe ceny i nie jest wykluczone, że znowu będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Prognoza detalicznych cen paliw e-petrol.pl na kolejny tydzień przewiduje następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,17-5,28 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,13-5,24 zł/l oraz 2,52-2,58 zł/l dla autogazu.

Zobacz materiał wideoOPEC zdecydował

W tym tygodniu wydarzeniem szczególnie oczekiwanym było posiedzenie OPEC+, które miało przesądzić o poziomach produkcyjnych w kolejnych miesiącach. I tak rzeczywiście się stało, bo liberalizacja postępować będzie od maja - w pierwszym miesiącu wydobycie zwiększone będzie o 350 tys. baryłek, w czerwcu również o 350 tys., a w lipcu o 400 tys. Tego rodzaju poziomy mogą jeszcze ulec weryfikacji w końcówce kwietnia, na kolejnym spotkaniu. Warto wspomnieć, że Kazachstan i Rosja otrzymały znów możliwość przekroczenia kwot nałożonych przez porozumienie, do czego Rosja już jakiś czas temu parła. 

Wydawać mogłoby się, że taka sugestia powinna zadziałać obniżkowo na rynek surowcowy, jednak taka zmiana nie nastąpiła, bowiem poważną przeciwwagą była zapowiedź „wpompowania” 2,3 bln dolarów rozłożenia w kosztowne inwestycje infrastrukturalne i programy o charakterze środowiskowym przez administrację prezydenta Joego Bidena. Dodatkowym czynnikiem może ponadto być informacja o znaczącej poprawie potencjału produkcyjnego w strefie euro, co może stymulować rynek surowcowy w tym trudnym czasie pandemii. To właśnie te dane zadziałać mogły na plus w końcówce wczorajszej sesji. Dziś natomiast mamy Wielki Piątek i notowania ropy Brent nie są realizowane i przed nami kilka dni wolnego - także dla handlu surowcowego.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 5 – 11 kwietnia 2021 r:

Poniedziałek
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku 
 • USA - zamówienia w przemyśle
 • Chiny - indeks PMI dla usług
Środa
 • Niemcy - indeks PMI dla usług fin.
 • Strefa Euro - indeks PMI dla usług fin.
 •  Wlk. Brytania - indeks PMI dla usług
 • USA - bilans handlu zagranicznego 
Czwartek
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
Piątek
 • Chiny - inflacja PPI
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego 
 • Niemcy - produkcja przemysłowa


Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-05-12
Tydzień 19
Pb 98 5,56
Pb 95 5,26
ON 5,19
LPG 2,32
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 10-16 maja 2021
Pb98 5,53-5,64
Pb95 5,21-5,31
ON 5,15-5,26
LPG 2,37-2,43
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.