Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: może być taniej na stacjach

e-petrol.pl
2021-11-26 / 10:43
e-petrol.pl: może być taniej na stacjach

Ostatnie dni pokazują, że mamy realną szansę pożegnać 6-złotowy poziom cen na stacjach. Wynika to po części z wyraźnych zmian na rynku międzynarodowym, jakie zachodzą w ostatnich godzinach, a także za sprawą zapowiedzi nowej tarczy antyinflacyjnej.

Na rynkach światowych drastyczna przecena zachodzi dzisiaj rano w obliczu wizji uwolnienia rezerw strategicznych m.in. przez Stany Zjednoczone przy jednoczesnym braku stanowiska OPEC+ odnośnie dalszej polityki ograniczeń produkcyjnych. W Polsce natomiast zapowiedź premiera Morawieckiego odnośnie projektowanych działań hamujących wzrost cen stała się tematem dnia i trzeba stwierdzić, że może przynajmniej częściowo pomóc w wyhamowaniu paliwowej drożyzny.

Co z tą tarczą?

Zbyt mało jeszcze podano szczegółów odnośnie nowych rozwiązań podatkowych, aby ocenić realny wpływ tarczy antyinflacyjnej na ceny paliw, ale z tego co już wiemy, można uznać, że prawdopodobne spadki sięgną kilkunastu gr na litrze. W okresie od 20 grudnia do 20 maja zaplanowano obniżenie akcyzy do poziomu minimalnego w Unii Europejskiej, a ponadto od stycznia 2022 do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej i poboru opłaty emisyjnej. Dokładniejsze kalkulacje wartości ewentualnych obniżek można będzie zrealizować po poznaniu szczegółów projektu. 

Hurt na razie drożeje

W porównaniu z cenami z ostatniego weekendu mamy wprawdzie jeszcze tendencję wzrostową, ale biorąc pod uwagę znaczące spadki notowań międzynarodowych możemy zapewne zobaczyć spadki w kolejnych dniach. Dzisiaj średnia cena benzyny Pb95 wynosi 4716 zł/m sześc., czyli o 28,6 zł więcej niż w sobotę. W przypadku diesla zwyżka w analogicznym okresie wyniosła blisko 105 zł, a dziesiejsza średnia to 4941,40 zł/m sześc. O 59 zł podrożał też metr oleju opałowego - jego cena dzisiaj to 3424 zł/m sześc. 

Jakie zmiany w detalu?

W okresie między 29 listopada i 5 grudnia 2021 spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa będzie kosztowała 6,21-6,34 zł/l, a w przypadku Pb95 przewidujemy ulokowanie się cen w przedziale 5,93-6,05 zl/l. Olej napędowy może tanieć nieco wolniej - tu cena wyniesie 5,99-6,10 zł/l. Względnej stabilizacji oczekujemy natomiast na rynku autogazu, a paliwo to kosztować będzie 3,35-3,41 zł/l.

Zobacz komentarz wideo
Black Friday na rynku naftowym

Mijający tydzień na giełdzie naftowej w Londynie miał dwa oblicza. W jego pierwszej połowie ropa dynamicznie drożała i w środę ustanowiła lokalne maksima na poziomie 83,00 USD. Przed weekendem przewagę odzyskali jednak sprzedający i w piątkowe przedpołudnie obserwujemy załamanie notowań surowca, które wróciły do punktu wyjścia sprzed tygodnia i znalazły się poniżej poziomu 78 dolarów.

W centrum uwagi inwestorów w ostatnich dniach są działania kluczowych konsumentów ropy, którzy w obliczu wysokich cen paliw zdecydowali się sięgnąć do swoich strategicznych rezerw. Taki krok zadeklarowały Stany Zjednoczone, Japonia czy Indie. Mogą do nich dołączyć też Chiny. Łącznie w wyniku tych działań na rynek trafić może dodatkowo 70-80 mln baryłek surowca. Skala tej akcji jest jednak mniejsza od oczekiwań obserwatorów rynku i notowania surowca na pierwsze informacje o jej szczegółach zareagowały wzrostem.

Jednak nawet taki wolumen surowca może doprowadzić do nadpodaży na rynku naftowym. Według prognoz think tanku Economic Commission Board powiązanego z OPEC+, w styczniu i lutym nadwyżka ropy w związku z akcją uwolnienia zapasów może wynosić 2,3 mln i 3,7 mln baryłek dziennie. Dlatego kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na giełdach naftowych w ostatnich tygodniach 2021 r. będzie mieć reakcja OPEC+ na te działania konsumentów i decyzje podjęte na spotkaniu zaplanowanym na 2 grudnia. Szczególnie w kontekście nowej mutacji koronawirusa, która na koniec tego tygodnia straszy inwestorów wizją kolejnych lockdownów i napędza przecenę na rynkach finansowych.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 29 listopada – 5 grudnia 2021 r:

Poniedziałek
•    Niemcy – inflacja konsumencka

Wtorek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Polska – PKB
•    Polska – inflacja konsumencka

Środa
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – raport ADP
•    USA – indeks ISM dla przemysłu

Czwartek
•    Spotkanie OPEC+

Piątek
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
•    USA – zamówienia w przemyśle


Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-01-19
Tydzień 3
Pb 98 5,99
Pb 95 5,74
ON 5,79
LPG 3,11
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 17-23 stycznia 2022
Pb98 5,97-6,09
Pb95 5,69-5,80
ON 5,78-5,90
LPG 3,07-3,15
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.