Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: na stacjach znowu drożej

e-petrol.pl
2022-04-01 / 11:31
e-petrol.pl: na stacjach znowu drożej

Kierowcy, szczególnie ci tankujący olej napędowy, w ostatnich dnia marca znowu musieli głębiej sięgać do kieszeni przy okazji wizyty na stacji paliw. Spadające notowania ropy naftowej dają jednak nadzieję na to, że w najbliższych dniach wzrost cen paliw wyhamuje, a w przypadku autogazu możliwe są nawet pierwsze od kilku tygodni obniżki.

Olej napędowy po 37-groszowej podwyżce poprawił w mijającym tygodniu historyczne rekordy cenowe. Cena benzyny też poszła w górę, ale dynamika tej zmiany nie była tak duża i w efekcie tej rozbieżności diesel na stacjach jest już niemal o złotówkę droższy od benzyny.

Rafinerie obniżają ceny

Kolejny zwrot akcji na giełdach naftowych i obserwowana w tym tygodniu wyraźna przecena notowań surowca przekłada się na sytuację na hurtowym rynku paliw w Polsce. W cennikach rafinerii w ostatnich dniach dominowały obniżki – benzyna bezołowiowa 95 od poprzedniego piątku potaniała o 177 złotych a olej napędowy aż o 609,60 zł. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny jest dzisiaj przez krajowych producentów wyceniany średnio na 5966,20 zł. Średnia cena diesla w oficjalnych cennikach rafinerii wynosi aktualnie 6650,40 zł/metr sześcienny.

Tankowanie diesla wyjątkowo drogie

Kierowcy tylko przez chwilę mogli cieszyć się z obniżek na stacjach i w tym tygodniu koszty tankowania znowu wzrosły. W przypadku diesla podwyżka wyniosła aż 37 groszy i w jej efekcie średnia detaliczna cena tego paliwa na koniec marca ustanowiła nowy historyczny rekord na poziomie 7,66 zł/l. Benzyna 95-oktanowa podrożała w mijającym tygodniu o 8 groszy do poziomu 6,67 zł/l. Autogaz niezmiennie od trzech tygodni kosztuje średnio 3,79 zł/l.

Spadające hurtowe notowania paliw sugerują obniżki na stacjach, ale skala wcześniejszych podwyżek w hurcie nie została w całości przeniesiona na klientów przez operatorów rynku detalicznego, dlatego w najbliższych dniach spodziewamy się raczej stabilizacji cen. Według prognoz e-petrol.pl w pierwszym tygodniu kwietnia na stacjach możemy spodziewać się cen z przedziału: 6,63-6,77 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,62-7,77 zł/l dla diesla i 3,69-3,79 zł/l dla LPG.

Spadkowy tydzień na rynku naftowym

Końcówka marca na londyńskiej giełdzie ropy przyniosła spadek cen surowca. Ropa Brent, która ubiegły tydzień kończyła powyżej poziomu 120 dolarów, dzisiaj przed południem kosztowała niecałe 104 dolary. Cały poprzedni miesiąc na rynku naftowym charakteryzował się dużą zmiennością cen surowca, które w marcu na giełdzie w Londynie wahały się w szerokim przedziale od 96 do 139 dolarów.

Zobacz komentarz wideo


W ostatnich dniach do przeceny najpierw przyczyniły się obawy związane z wprowadzonym w Szanghaju lockdownem. Ograniczenie mobilności w tym 26-milionowym mieście, które według szacunków analityków z ANZ Research odpowiada za 4 proc. całej chińskiej konsumpcji surowca, będzie miało negatywne skutki dla popytu na paliwa. W drugiej połowie tygodnia argumentów za kontynuacją przeceny dostarczyła decyzja amerykańskich władz o największej w historii akcji uwolnienia strategicznych rezerw surowca. Stany Zjednoczone, zaczynając od maja, przez 6 miesięcy dostarczą na rynek 180 milionów baryłek surowca, co daje średnio milion baryłek ropy dodatkowej podaży, która w obliczu ograniczeń w zakupach rosyjskiego surowca ma pomóc w walce z rosnącymi cenami paliw. Amerykanów w tych działaniach mają wesprzeć pozostali członkowie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, którzy w piątek w południe spotykają się na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby zdecydować o wspólnej akcji sięgnięcia do strategicznych rezerw, zwiększając pulę dodatkowej podaży ropy.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 4-10 kwietnia 2022:

Poniedziałek
•    USA – zamówienia w przemyśle

Wtorek
•    USA – bilans handlu zagranicznego
•    USA – indeks ISM dla usług

Środa
•    Chiny – indeks PMI dla usług
•    Polska - decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Niemcy – produkcja przemysłowa
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-06-22
Tydzień 25
Pb 98 8,55
Pb 95 7,92
ON 7,89
LPG 3,52
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 27 czerwca-3 lipca 2022
Pb98 8,54-8,69
Pb95 7,79-7,91
ON 7,89-8,01
LPG 3,41-3,52
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.