Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: cena benzyny bije kolejne rekordy

e-petrol.pl
2022-05-27 / 10:51
e-petrol.pl: cena benzyny bije kolejne rekordy

Benzyna na stacjach drożeje nieprzerwanie od sześciu tygodni i regularnie poprawia historyczne rekordy cenowe. Nieco bardziej optymistycznie w ostatnich dniach wygląda za to sytuacja dla kierowców tankujących olej napędowy i autogaz, bo te paliwa ponownie potaniały. Jednak na początku czerwca więcej za tankowanie znów zapłacą wszyscy kierowcy.

Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej. Benzyna i olej napędowy drożeją dużo szybciej niż sam surowiec i coraz mocniej odczuwają to kierowcy przy dystrybutorach.

Hurtowe ceny paliw górę

Krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny i pierwszy raz w historii hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa. Aktualnie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w oficjalnych cennikach jest średnio wyceniany na 7076,80 zł i jest o 250 złotych droższy niż w ubiegły piątek. Na przestrzeni mijającego tygodnia podrożał też olej napędowy, którego średnia cena wzrosła o 182,20 zł i wynosi dzisiaj 6696,80 zł/metr sześcienny.

Na stacjach będzie drożej

W ostatnich tygodniach każda kolejna wizyta na stacji paliw wywołuje szybsze bicie serca u posiadaczy samochodów z silnikiem benzynowym. Aktualnie litr popularnej „95-tki” kosztuje już 7,33 zł i jest o 10 groszy droższy niż tydzień temu. Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca. W odwrotnym kierunku poruszają się za to ceny oleju napędowego, które spadają niemal przez cały maj. W mijającym tygodniu diesel potaniał o 16 groszy i średnio w Polsce kosztuje 7,09 zł/l. Spadają też koszty tankowania autogazu, który potaniał o 5 groszy do poziomu 3,62 zł/l.

Kierunek zmian w cennikach producentów paliw nie pozostawia złudzeń – w najbliższych dniach wizyta na stacji paliw mocniej nadszarpnie finanse kierowców. Prognozowane na początek czerwca przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 7,46-7,59 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,13-7,25 zł/l dla diesla i 3,57-3,68 zł/l dla autogazu.Czekając na sankcje

W tym tygodniu jednym z głównych tematów absorbujących uwagę handlujących były unijne próby porozumienia odnośnie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który nie został jeszcze zatwierdzony, a którego głównym elementem jest embargo na import ropy z tego kraju. Problemem jest tutaj postawa Węgier, które domagały się 750 milionów euro na poczet krótkoterminowych inwestycji modernizacyjnych rafinerii i realizację połączenia rurociągowego z Chorwacją, które pozwoli im na większe bezpieczeństwo dostaw.

Niezależnie od stanowiska Unii Europejskiej poszczególne kraje i podmioty rynku energetycznego podejmują własne decyzje o odcięciu się od importu ze Wschodu. W tym tygodniu taka deklaracja padła m.in. z ust niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Dla Polski istotną informacją będzie rezygnacja z tego kierunku zaopatrzenia przez należącą do TotalEnergies rafinerię Leuna. Od przyszłego roku niemiecki zakład będzie wykorzystywał ropę głównie z rejonu Morza Północnego trafiającą do rafinerii Leuna za pośrednictwem Naftoportu w Gdańsku.

Dla rynku globalnego znaczenie może także mieć sytuacja w Chinach - kraj ten po początkowym ograniczeniu dostaw surowcowych z Rosji, wynikającym z obawy o podleganie międzynarodowym sankcjom, wraca do nabywania ropy z Rosji. Import rosyjskiej ropy drogą morską do Chin wzrośnie do niemal rekordowego poziomu 1,1 mln baryłek dziennie w maju z 750 tys. w pierwszym kwartale tego roku - podała agencja Vortexa Analytics. Sytuacja chińskiego rynku jest w ostatnich tygodniach bardzo skomplikowana, bo wprawdzie od początku czerwca znoszone są ograniczenia przeciwepidemiczne w regionie szanghajskim, ale analogiczne lockdowny mają dotyczyć Pekinu, co zapewne spowolni powrót normalnego poziomu popytu surowcowego w tym kraju.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 maja - 5 czerwca 2022:

Poniedziałek
 • USA - Dzień Pamięci - dzień wolny
 • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
Wtorek
 • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu wg CFLP
 • USA - indeks Chicago PMI
 • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
 • Japonia - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • strefa euro - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • USA - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • USA - przesunięta zmiana zapasów ropy wg API
Czwartek
 • Wlk. Brytania - Wiosenne Święto Bankowe - dzień wolny
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku fin. 
 • USA - przesunięta Tygodniowa zmiana zapasów paliw
Piątek
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
 • strefa euro - sprzedaż detaliczna
 • USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-08-10
Tydzień 32
Pb 98 7,65
Pb 95 6,86
ON 7,13
LPG 3,27
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 15-24 sierpnia 2022
Pb98 7,35-7,52
Pb95 6,57-6,72
ON 6,93-7,07
LPG 3,18-3,28
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.