Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii

e-petrol.pl
2022-06-24 / 10:16
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii

Rekordowo wysokie ceny paliw mogą zniechęcać w tym roku do dalekich wakacyjnych podróży. Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 złotych.

Na stacjach paliw olej napędowy goni benzynę i po mocnym wzroście cen w tym tygodniu tankowanie diesla jest najdroższe w historii notowań e-petrol.pl.

W rafineriach nieznaczne obniżki

W mijającym tygodniu na hurtowym rynku paliw obserwowaliśmy dalszy spadek średnich cen benzyny, które w czwartek ustanowiły nowe czerwcowe minima na poziomie 7111,80 zł/ metr sześć. Dzisiaj 95-oktanowa odmiana tego paliwa w oficjalnych cennikach rodzimych producentów kosztuje 7153,80 zł/metr sześc. i jest o 145,40 zł tańsza niż przed długim czerwcowym weekendem. Olej napędowy od poprzedniego czwartku potaniał o 70,40 zł i aktualnie w rafineriach jest średnio wyceniany na 7288,40 zł/metr sześcienny.

Diesel na stacjach coraz bliżej ośmiu złotych

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy stabilizację cen benzyn, które potaniały o 2 grosze i dalsze podwyżki kosztów tankowania oleju napędowego – w przypadku tego paliwa wzrost w skali tygodnia wyniósł 16 groszy na litrze. W efekcie tych zmian średnie ceny 95-oktanowej benzyny i diesla niemal się wyrównały i wynoszą odpowiednio 7,92 zł/l i 7,89 zł/l. Autogaz potaniał o 3 grosze i tankowanie LPG to średnio wydatek rzędu 3,52 zł/l.

Biorąc pod uwagę sytuację na hurtowym rynku paliw można zakładać, że na początku wakacji ceny oleju napędowego przeskoczą notowania benzyny 95-oktanowej i zbliżą się do poziomu ośmiu złotych za litr paliwa, szczególnie że prognoza e-petrol.pl na ostatni tydzień czerwca przewiduje przyspieszenie przeceny obserwowanej na rynku benzyn. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 7,79-7,91 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,89-8,01 zł/l dla oleju napędowego i 3,41-3,52 zł/l autogazu.Ropa mocno w dół

W mijającym tygodniu dość wyraźnie dała się odczuć tendencja spadkowa na rynku surowcowym -  przecenę napędzały obawy o wpływ zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne wielu gospodarczych potęg na popyt na paliwa i ogólnie na światową koniunkturę. Jest to kontynuacja dużych spadków, jakie widzieliśmy już w końcówce ubiegłego tygodnia. Od czerwcowych szczytów ropa na giełdzie londyńskiej potaniała już o ponad 13 USD. Niższe ceny mogą także wynikać z osłabiania się obaw o globalny deficyt surowca wskutek ciągłej obecności na rynkach produktu pochodzenia rosyjskiego, który łatwo znajduje odbiorców np. w krajach azjatyckich. Zapewne w kolejnych miesiącach nie zobaczymy ponadplanowej zwyżki wydobycia surowcowego. Kraje OPEC+ na początku czerwca ustaliły zwiększenie miesięcznej produkcji o 648 tys. do września i zapewne lipcowe spotkanie grupy nie spowoduje zmiany w tym zakresie.

Do spadków przyczniać się mogły także pośrednio  naciski prezydenta USA Joego Bidena, który sugerował, żeby największe firmy energetyczne zredukowały swoje zyski i wpłynęły tym samym na gwałtownie rosnące ceny paliwa. Takie sugestie spotkały się z niechętnym przyjęciem przez koncerny - prezes Chevron, Michael Wirth miał m.in. deklarować, że krytykowanie przemysłu naftowego nie jest sposobem na obniżenie cen paliw.

W tym tygodniu dość nietypową sytuacją jest brak informacji rządowej agendy Energy Information Administration, która z powodu problemu technicznego z systemem informacyjnym nie podała w zaplanowanym na wczoraj terminie odczytu o zapasach ropy i paliw gotowych. Zapewne publikacja taka ogłoszona zostanie dopiero w przyszłym tygodniu. Dla surowca i benzyn analitycy prognozują niewielkie spadki, a w przypadku rezerw dieslowskich możliwe jest niewielkie zwiększenie zapasów.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 czerwca - 3 lipca 2022:

Poniedziałek
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku wst
Wtorek
 • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
 • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
 • USA - Produkt Krajowy Brutto fin.
Czwartek
 • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu wg CFLP
 • Wielka Brytania - Produkt Krajowy Brutto fin.
 • USA - raport nt. wydatków Amerykanów
Piątek
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Japonia - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • USA - indeks PMI dla przemysłu fin.
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-08-10
Tydzień 32
Pb 98 7,65
Pb 95 6,86
ON 7,13
LPG 3,27
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 15-24 sierpnia 2022
Pb98 7,35-7,52
Pb95 6,57-6,72
ON 6,93-7,07
LPG 3,18-3,28
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.