Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: sezon jesiennych obniżek rozpoczęty

e-petrol.pl
2013-09-27 / 11:54
e-petrol.pl: sezon jesiennych obniżek rozpoczęty

Jesień kojarzy się przede wszystkim ze spadającymi liśćmi. W tym roku w pamięci kierowców może zapisać się też jako czas spadających cen paliw. Na stacjach odnotowaliśmy w mijającym tygodniu obniżki, które w najbliższych dniach będą kontynuowane.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 23–27 września 2013 r.

Na rynku detalicznym benzyna odrobiła dystans cenowy do oleju napędowego i średnia cena obu gatunków paliw wyrównała się. Ten stan równowagi nie utrzyma się jednak długo i już w nadchodzącym tygodniu benzyna może zostać samodzielnym liderem cenowej atrakcyjności. 

Spadki w rafineriach hamują

Na rynku hurtowym mijający tydzień zaczął się od spadków, ale wraz ze zbliżającym się weekendem w cennikach rafinerii zaczęły pojawiać się podwyżki. Do wyhamowania obniżek przyczyniła się stabilizacja notowań ropy oraz nieznaczne osłabienie złotówki w relacji do dolara. 

Notowania benzyny bezołowiowej 95 w porównaniu z ubiegłym piątkiem w cennikach krajowych rafinerii są dzisiaj niecałe dziesięć złotych niżej i średnio za metr sześcienny tego paliwa trzeba zapłacić 4172,90 PLN. W przypadku oleju napędowego różnica na minus jest wyraźniejsza i wynosi 45,50 PLN. Na rynku hurtowym diesel kosztuje aktualnie średnio 4262,50 PLN/metr sześc.

Kierowcy płacą mniej

Ceny paliw na rynku detalicznym ruszyły w dół. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o pięć groszy, a olej napędowy o cztery grosze i za oba gatunki paliw trzeba zapłacić średnio 5,63 PLN/l. Do poziomu 2,42 PLN obniżyła się też cena autogazu. Spadek wyniósł dwa grosze, ale nie należy go raczej wiązać z wchodzącym w życie przepisami umożliwiającymi kierowcom samodzielne tankowanie tego paliwa.

Tempo spadku nie jest jednak tak duże, jak wskazywałby na to zmiany w handlu hurtowym.  Dlatego kolejny tydzień powinien przynieść dalsze obniżki. Prognoza na nadchodzący tydzień zakłada dla 95-oktanowej odmiany benzyn przedział cenowy 5,50-5,62 PLN/l. Szacowane ceny dla oleju napędowego to 5,51-5,62 PLN/l. Tankujący autogaz mogą spodziewać się wydatków rzędu 2,40-2,47 PLN/l.

Tydzień bez nerwów

W tym tygodniu problemy polityczne zeszły poniekąd na dalszy plan i nie stanowiły znaczącego impulsu dla handlujących. Sprawa Syrii bynajmniej nie jest rozwiązana, jednak nie zobaczyliśmy żadnej decydującej odmiany dla realiów trwającej wojny domowej. Także irańskie próby negocjacyjne z Zachodem na razie trudno określić jako przełomowe, a tym samym na czele zdarzeń globalnych ważnych dla rynku ropy pozostają istotne publikacje makroekonomiczne w kończącym się tygodniu.

Początek tygodnia to m.in. wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego w Parlamencie Europejskim. Zadeklarował on stosunkowo łagodny kształt polityki monetarnej w najbliższym czasie. W poniedziałek ropa zeszła poniżej 109 USD za baryłkę – później jednak wróciła na te poziomy, przede wszystkim za sprawą dobrych publikacji. 

Nie można też pominąć odczytu o poziomie zapasów w USA. Z początku prognozy mówiły, że zapasy ropy w USA spadną w minionym tygodniu o 1 mln baryłek - do poziomu 354,6 mln baryłek. Tymczasem z raportu amerykańskiego Departamentu Energii dowiedzieliśmy się o wzroście rezerw surowca o 2,64 mln baryłek, do poziomu 358,26 mln baryłek. Trzeba jeszcze wspomnieć o znacznie mniejszej niż dotychczas ilości chętnych na zasiłek w USA. To także optymistyczny prognostyk jeśli chodzi o sytuację w gospodarce USA.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 września – 6 października 2013 r.: 

Poniedziałek
  • Chiny - Indeks PMI dla przemysłu

Wtorek
  • Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu 
  • Strefa euro - Indeks PMI dla przemysłu 
  • USA - Indeks ISM dla przemysłu

Czwartek
  • Niemcy - Indeks PMI dla usług 
  • Strefa euro - Indeks PMI dla usług 
  • USA - Indeks ISM dla usług
  • USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku

Piątek
  • Chiny - Indeks PMI dla usług
  • USA - Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
2022-07-07 / 08:41
2022-07-06 / 13:26
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-07-06
Tydzień 27
Pb 98 8,33
Pb 95 7,74
ON 7,74
LPG 3,45
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 4-10 lipca 2022
Pb98 8,40-8,52
Pb95 7,74-7,86
ON 7,81-7,93
LPG 3,40-3,49
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.