Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: rekordowo tania benzyna

e-petrol.pl
2013-11-22 / 11:53
e-petrol.pl: rekordowo tania benzyna

Ceny paliw na stacjach systematycznie spadają - benzyna tak tania nie była od dwóch lat. Jednak obserwowana w ostatnich dniach kombinacja drożejącej ropy i słabnącej złotówki powoduje, że kontynuacja spadkowego trendu stoi pod znakiem zapytania. Wygląda na to, że wizja trwałego złamania bariery pięciu złotych oddala się w czasie.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 18-22 listopada 2013 r.

Taniejąca z tygodnia na tydzień benzyna i rosnące w tym samym czasie ceny autogazu powodują, że litr LPG jest już tylko po połowę tańszy od 95-oktanowej odmiany benzyny. Kierowcy samochodów z instalacją  na autogaz z pewnością z nostalgią wspominają okres wakacji, kiedy za litr paliwa płacili aż o 60 proc. mniej niż posiadacze pojazdów z silnikiem benzynowym 

W rafineriach szykują się podwyżki?

Mijający tydzień na hurtowym rynku paliw nie przyniósł dużych zmian. Notowania 95-oktanowej benzyny są  dzisiaj zaledwie 7 złotych poniżej poziomu z ubiegłego piątku. Średnia cena tego paliwa w cennikach rafinerii wynosi 4142,40 PLN/metr sześc. Olej napędowy podrożał o 16,40 PLN i metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio 4213,10 PLN. 

Wahania cen w skali tygodnia nie są duże, ale im bliżej weekendu, tym bardziej wyraźna była presja na wzrost notowań, wynikająca z sytuacji na giełdach naftowych i osłabienia złotówki w relacji do amerykańskiego dolara. 

W detalu na horyzoncie koniec obniżek  

Kierowcy zdążyli się już chyba przyzwyczaić do tego, że z tygodnia na tydzień za tankowanie płacą coraz mniej. Spadek cen paliw odnotowaliśmy także w ostatnich dniach. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 4 grosze, spadając do poziomu 5,31 PLN/litr. Tak mało za to paliwo ostatni raz płaciliśmy w październiku 2011 roku. Cena oleju napędowego spadła o grosz i średnio w Polsce litr diesla kosztuje 5,39 PLN. Siódmy tydzień z rzędu wzrosła cena LPG – po 2-groszowej podwyżce litr autogazu kosztuje średnio 2,64 PLN.

Obniżkowa seria nie będzie jednak trwać wiecznie i już nadchodzące dni mogą przynieść stabilizację cen paliw lub nawet pojedyncze próby ich podnoszenia. Prognoza e-petrol.pl przygotowana dla rynku detalicznego na najbliższy tydzień dla 95-oktanowej odmiany benzyny zakłada przedział cenowy 5,27-5,40 PLN/l. W przypadku oleju napędowego szacowany zakres cen to 5,34-5,45 PLN/l. Dalej drożeć może autogaz i za litr tego paliwa będziemy płacić 2,63-2,70.

Skąd globalne podwyżki cen ropy?

W piątek cena ropy lokuje się blisko 110 USD za baryłkę – do czego doprowadziło kilku czynników – tym samym surowiec znajduje się dziś na poziomie istotnie wyższym niż w końcówce poprzedniego tygodnia. Wtedy bowiem ceny oscylowały w rejonie 107 USD, a wcześniej nawet 105 USD. 

Spośród wydarzeń makroekonomicznych tego tygodnia na czoło wysuwa się wystąpienie szefa Fed, Bena Bernanke w USA. Wprawdzie jego deklaracje nie zrewolucjonizowały perspektywy, ale nie pozwoliły też zapomnieć, że QE będzie kiedyś musiało się zakończyć – i to zapewne niedługo. W cenach ropy jednak znaczenia tego czynnika na razie przeceniać nie można.

Oprócz tego do wiadomości, które w końcówce trwającego tygodnia doprowadziły do podbicia cen ropy zaliczają się podejrzenia nieskutecznego finału rozmów Iranu ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami w Genewie. Jeśli to rzeczywiście nie dałoby spodziewanego wstępnego porozumienia odnośnie powrotu Iranu do czołówki eksporterów naftowych – możemy nadal spodziewać się wysokich cen ropy, dodatkowo stymulowanych trwającym niepokojem.

Warto jeszcze przypomnieć o innych wydarzeniach, takich jak odczyt o wnioskach zasiłkowych w USA – okazał się on istotnie mniejszy, co także może stanowić cenne potwierdzenie poprawy sytuacji gospodarczej USA. Razem z poprzednimi czynnikami stanowi on uzupełnienie „podwyżkowej perspektywy” dla rynku naftowego.

Oprac.: Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 25 - 29 listopada 2013 r.: 
Wtorek:
  • USA - pozwolenia na budowę domów
  • USA - indeks S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii
  • USA - indeks Fed z Richmond
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa:
  • USA - indeks Chicago PMI
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku
Piątek:
  • Japonia - inflacja CPI
  • Szwajcaria - indeks instytutu KOF

Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
2022-06-24 / 15:01
2022-06-24 / 12:29
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-06-22
Tydzień 25
Pb 98 8,55
Pb 95 7,92
ON 7,89
LPG 3,52
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 27 czerwca-3 lipca 2022
Pb98 8,54-8,69
Pb95 7,79-7,91
ON 7,89-8,01
LPG 3,41-3,52
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.