Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: wakacje coraz bliżej…będzie drożej?

e-petrol.pl
2014-05-23 / 11:42
e-petrol.pl: wakacje coraz bliżej…będzie drożej?

Stabilizacja detalicznych cen paliw odnotowana w mijającym tygodniu nie powinna zmylić kierowców. Czy to może być cisza przed burzą? Za sprawą drogiej ropy i słabszej złotówki, na horyzoncie zaczyna pojawiać się już tradycyjny wakacyjny wzrost cen paliw.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 19-23 maja 2014 r.

Marże na sprzedaży paliw, szczególnie w przypadku benzyny, nadal utrzymują się na niskich poziomach. To oznacza, że w przypadku kontynuacji podwyżek w rafineriach wyższe ceny szybko zobaczymy także na pylonach stacji.

W rafineriach widać skutki drogiej ropy

Cena paliw na rynku hurtowym na przestrzeni ostatnich dni systematycznie rosła. Wpływ na taki stan rzeczy miała sytuacja na rynku naftowym, gdzie notowania surowca znajdują się blisko tegorocznych maksimów. Złotówka, która w tym tygodniu odrobiła część strat do dolara, nie pomogła zniwelować negatywnych skutków drogiej ropy, bo kurs USD/PLN utrzymuje się powyżej poziomów z początku maja. 

W efekcie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 na rynku hurtowym jest dzisiaj o blisko 30 złotych droższy niż w  ubiegły piątek. Średnio w rafineriach trzeba za niego zapłacić 4284,70 PLN. Dziesięć złotych więcej kosztuje olej napędowy. Jego średnia cena w hurcie wynosi aktualnie 4153,60 PLN/metr sześc.

Skala podwyżek w ostatnich dniach nie jest może imponująca, ale już w okresie dwóch tygodni na benzynie przekracza 80 złotych na metrze sześc. i sięga niemal 50 złotych na metrze sześciennym oleju napędowego.

Widmo podwyżek na horyzoncie

Średnie ceny paliw na stacjach w mijającym tygodniu nie uległy zmianom i wynoszą odpowiednio: 5,35 PLN/l dla 95-oktanowej i 5,61 PLN/l dla 98-oktanowej odmiany benzyn, a  dla oleju napędowego 5,31 PLN/l. Różni się jedynie cena autogazu, który potaniał o 2 grosze i średnio za litr tego paliwa płacimy na stacjach 2,47 PLN.

Sytuacja na rynku hurtowym i niskie poziomy marż osiągane od kilku tygodni przez sprzedawców paliw pokazują, że kierunek zmian na stacjach w najbliższych dniach będzie jeden – w górę. Podwyżki nie będą mieć jednak dynamicznego charakteru. W prognozie dla rynku detalicznego na nadchodzący tydzień ceny benzyny bezołowiowej znajdują się w przedziale 5,30-5,39 PLN, oleju napędowego w przedziale 5,26-5,35 PLN/l. Dla autogazu przewidujemy ceny na poziomie 2,46-2,54 PLN/l.

Libia w centrum uwagi

Ostatni tydzień przyniósł nam emocje związane z sytuacją w Libii, która od dłuższego czasu nie funkcjonuje już na dawnym, wpływającym na europejską podaż, poziomie wydobycia. Dawne wyniki – jeszcze w ubiegłym roku wynoszące 1,4 mln baryłek dziennie, obecnie plasują się nieco ponad 200 tys. baryłek. W tym tygodniu zaostrzyły się mocno wewnętrzne waśnie, zwłaszcza po niedzielnym szturmie rebeliantów na parlament kraju. Rebelianci lojalni wobec generała Chalify Haftara domagają się przekazania im władzy. Dodatkowo niedawno pojawiły się plotki dotyczące ograniczenia eksportu wskutek zajęcia portu Brega, jednego z ostatnich pracujących obiektów tego typu w Libii. Niewątpliwie sytuacja ta spowodowała wzrost cen ropy w rejon 110 USD, jednak dalsza eskalacja zagrożeń nie powinna zbyt mocno wpływać na ceny ropy na londyńskiej giełdzie, bowiem skoro Libia coraz mniej eksportuje, to wygasa czynnik obaw o wysyłki. Powrót stabilności w Trypolisie natomiast z pewnością zadziałałby stymulująco na spadki cen ropy.

Ukraińskie wybory za pasem

W niedzielę na Ukrainie odbyć się mają wybory prezydenckie, które z całą pewnością  skupiają uwagę świata. Dla rynku naftowego sytuacja na Ukrainie niewątpliwie nie jest najistotniejszym problemem, jednak nerwowe nastroje polityczne mogą mieć pewien wpływ na wysokie utrzymywanie się cen baryłki. Dodatkowym, niebagatelnego już znaczenia czynnikiem, pozostaje kwestia sankcji  nałożonych na Rosję i ewentualnych trudności związanych ze sprzedażą gazu na potrzeby rynku ukraińskiego. Dodatkowym problemem pozostaje zgrupowanie rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą, których do niedawna miało tam stacjonować nawet 40 tysięcy. Na razie mamy do czynienia z wojną nerwów, choć z ofiarami śmiertelnymi, ale sytuacja tego rodzaju niewątpliwie nie pomaga możliwości ewentualnego obniżenia się cen ropy w Europie.


Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  26-30 maja 2014 r.: 

Poniedziałek:
  • USA - Dzień Pamięci
  • Wielka Brytania – dzień wolny od pracy
Wtorek:
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
  • USA - zamówienia na dobra bez środków transportu
Czwartek:
  • USA - PKB (annualizowany) I kw.
Piątek:
  • Szwajcaria - indeks instytutu KOF
  • Japonia – inflacja CPI
  • USA - indeks Chicago PMI
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
2022-06-24 / 15:01
2022-06-24 / 12:29
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-06-22
Tydzień 25
Pb 98 8,55
Pb 95 7,92
ON 7,89
LPG 3,52
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 27 czerwca-3 lipca 2022
Pb98 8,54-8,69
Pb95 7,79-7,91
ON 7,89-8,01
LPG 3,41-3,52
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.