Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały dzięki tańszej ropie

e-petrol.pl
2014-07-04 / 11:56
e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały dzięki tańszej ropie

Po dynamicznych wzrostach z drugiej połowy czerwca początek lipca na detalicznym rynku paliw w Polsce przyniósł stabilizację cen. Na obniżki na stacjach w najbliższych dniach nie ma jednak co liczyć, bo chociaż ropa naftowa na światowych giełdach tanieje, to marże sprzedawców paliw w Polsce cały czas utrzymują się na niskim poziomie.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 30 czerwca – 4 lipca 2014 r.

Obserwowane na przestrzeni ostatnich dni obniżki na rynku hurtowym pozwoliły co prawda oddalić się trochę od tegorocznych rekordów cenowych, ale paliwa w rafineriach (szczególnie benzyna) cały czas są drogie.

Obniżkowy tydzień w rafineriach

Od ubiegłego piątku każda kolejna zmiana w średnich cenach paliw oferowanych przez krajowych producentów przynosiła spadek notowań zarówno 95-oktanowej odmiany benzyn, jak i oleju napędowego. Obniżki były systematyczne, ale ich skala nie były duża. 

Dla benzyny bezołowiowej 95 wyniosła w sumie 27,70 PLN. Aktualnie metr sześcienny tego paliw kosztuje średnio w rafineriach 4371,30 PLN. Spadek był wyraźniejszy w przypadki oleju napędowego i wyniósł 68 PLN na metrze sześc. W pierwszy piątek lipca średnia cena diesla u krajowych producentów to 4145,00 PLN/metr sześc.

Słabe marże nie dają przestrzeni do obniżek na stacjach

Ceny paliw na stacjach w mijającym tygodniu zmieniały się nieznacznie. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się średnia dla benzyny bezołowiowej 95, która wynosi 5,49 PLN/l. O grosz, do poziomu 5,37 PLN/l, podrożał  olej napędowy. Mniej, po jednogroszowym spadku, płacą za to kierowcy tankujący autogaz – 2,40 PLN/l.

Pomimo obniżek w rafineriach nie ma jednak co liczyć na to, że także na stacjach zobaczymy w najbliższych dniach systematyczny spadek cen paliw. Marże sprzedawców cały czas utrzymują się na niskim poziomie, a skala przeceny na rynku hurtowym jest ciągle jeszcze zbyt mała, abyśmy wyraźniejszy ruch w dół mogli zobaczyć także w detalu.

Nasza prognoza detalicznych cen na nadchodzący tydzień zakłada następujące poziomy cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,48-5,57 PLN/l dla 95-oktanowej odmiany benzyny, 5,33-5,44 PLN/l dla oleju napędowego i 2,41-2,50PLN/l. autogazu. W przypadku tego ostatniego paliwa w nadchodzących dniach możemy zobaczyć ruch w górę, podobny do tego jaki pod koniec czerwca obserwowaliśmy na benzynie.

Libia deklaruje koniec kryzysu naftowego

Początek lipca przyniósł kontynuację przeceny ropy na giełdzie naftowej w Londynie. Notowania surowca spadły w okolice poziomu 110 dolarów. Baryłka surowca gatunku Brent, która w ubiegły piątek na zamknięciu handlu kosztowała 113,30 USD, dzisiaj przed południem jest wyceniana na niecałe 111 dolarów.

Do podtrzymania spadkowych nastrojów na rynku naftowym przyczyniły się głównie doniesienia z Libii, gdzie władze w Trypolisie potwierdziły odblokowanie dwóch portów, w których znajdują się terminale do eksportu ropy i ogłosiły oficjalnie koniec kryzysu naftowego w tym kraju. Porozumienie z rebeliantami daje nadzieję na zakończenie trwających blisko rok czasu protestów, które mocne uderzyły w libijski sektor naftowy. W najsłabszym okresie produkcja tego ważnego dla Europy dostawcy ropy spadła nawet poniżej 200 tys. baryłek surowca dziennie, a jeszcze w połowie ubiegłego roku sięgała niemal 1,5 mln baryłek. Według najnowszych danych z tego tygodnia  dzienne wydobycie w Libii wynosi aktualnie 320 tys. baryłek a według szacunków analityków dzięki odblokowaniu kolejnych terminali może szybko wzrosnąć o kolejne pół miliona baryłek.

Punktem zapalnym, i zarazem wsparciem dla drogiej ropy, pozostaje cały czas Irak, którego wewnętrzne problemy mogą stanowić zagrożenie dla stabilności globalnych dostaw surowca. Na razie do wyraźnego ograniczenia produkcji ropy w tym kraju jednak nie doszło i inwestorzy chyba coraz mniej obawiają się „czarnego scenariusza” w Iraku.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  7-13 lipca 2014 r.: 

Poniedziałek
Niemcy – produkcja przemysłowa

Środa
Chiny – inflacja
USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
Chiny  – bilans handlu zagranicznego

Piątek
Niemcy – inflacja HICP
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-08-10
Tydzień 32
Pb 98 7,65
Pb 95 6,86
ON 7,13
LPG 3,27
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 15-24 sierpnia 2022
Pb98 7,35-7,52
Pb95 6,57-6,72
ON 6,93-7,07
LPG 3,18-3,28
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.