Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: ceny na stacjach wyraźnie niższe niż przed rokiem

e-petrol.pl
2014-09-05 / 11:52
e-petrol.pl: ceny na stacjach wyraźnie niższe niż przed rokiem

Początek roku szkolnego to czas zwiększonych wydatków dla rodziców blisko 5 milionów uczniów. W tym roku ulgą dla domowych budżetów, poza darmowym podręcznikiem dla pierwszoklasistów, będą też ceny paliw na stacjach zdecydowanie niższe niż na początku września 2013 r.

Ostatnie dni wakacji i początek nowego roku szkolnego są dla kierowców znacznie tańsze niż przed rokiem. W pierwszym tygodniu września średnia cena benzyny bezołowiowej 95  jest niższa o 29 groszy na litrze. W przypadku oleju napędowego obniżka jest wyraźniejsza i sięga 38 groszy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda za to w przypadku LPG. Autogaz przy średniej cenie 2,65 PLN/l jest droższy o 29 groszy, czyli ponad 10 proc. 

Rafinerie podnoszą ceny

Na hurtowym rynku paliw powoli zaczyna być widoczny wpływ sytuacji na rynku walutowym. Postępujące osłabienie złotówki, szczególnie mocno widoczne w relacji do dolara, przekłada się na wzrosty w cennikach krajowych rafinerii. Ich skala nie jest jednak duża, bo notowania ropy na światowych giełdach utrzymują się blisko tegorocznych minimów. 

Na przestrzeni ostatniego tygodnia 95-oktanowa odmiana benzyny bezołowiowej 95 podrożała o 15,60 PLN i kosztuje średnio w hurcie 4245,00 PLN/metr sześc. Olej napędowy w porównaniu z ubiegłym piątkiem jest droższy o 18,40 PLN. Średnia cena metra sześciennego tego paliwa w cennikach rodzimych producentów wynosi aktualnie 4151,80 PLN. 

Diesel pogłębia tegoroczne minima na stacjach

Piąty tydzień z rzędu na stacjach potaniał olej napędowy, który po jednogroszowej obniżce kosztuje średnio 5,21 PLN/l. Tanieje też autogaz, którego cena spadła o dwa grosze. Litr LPG to w Polsce średnio wydatek  rzędu 2,65 PLN. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się za to cena benzyny bezołowiowej 95, która wynosi 5,34 PLN/l. 

Nasza prognoza detalicznych cen paliw na najbliższy tydzień, która uwzględnia sytuację na rynku hurtowym i wysokość marż sprzedawców paliw, pokazuje, że przestrzeń do obniżek (za wyjątkiem LPG) została już wykorzystana. W najbliższych dniach możemy spodziewać się na stacjach stabilizacji oraz pierwszych prób podnoszenia cen. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 5,31-5,39 PLN/l, dla oleju napędowego 5,20-5,29 PLN/l a dla autogazu 2,60-2,66 PLN/l.

Tydzień sporych niespodzianek

W tym tygodniu byliśmy świadkami istotnego ruchu w dół w cenach ropy Brent. Zbliżyła się ona do poziomu 100 USD za baryłkę, jednak w krótkim czasie z tego poziomu wzrosła ona ponownie w wycenach w rejon 2 USD za baryłkę. Wśród przyczyn takiej zmiany 2 września można mówić przede wszystkim o wyższej produkcji naftowej – taka informacja dotyczy np. krajów Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). 

Wśród informacji zasługujących na uwagę - produkcja w Nigerii wzrosła o 380 tys. baryłek dziennie do poziomu najwyższego od stycznia 2006. W tym momencie  - nawet mimo konfliktów w Iraku czy Libii krajom tym udaje się utrzymać stosunkowo wysoki poziom wydobycia (w Iraku większa część produkcji ulokowana jest w południowej części kraju, gdzie konflikt z fundamentalistami islamskimi jeszcze nie dotarł. Wydaje się, że wzrastająca podaż ropy – dotycząca właściwie całego globu – może zaznaczyć się w stabilizacji cen, dopóki żadne z konfliktów nie dotknie bezpośrednio wydobycia i eksportu.

Drugą niespodzianką tego tygodnia była wczorajsza zmiana stóp procentowych w strefie euro z 0,15 do 0,05 pkt., co wprawdzie dla ropy nie miało dużego znaczenia, ale odbiło się na kształtowaniu kursów walutowych (dla porównania relacja USD/PLN wczoraj wynosiła 3,1947 – dziś 3,2354 – co może mieć pośrednio wpływ na koszt zakupów surowcowych, a także odbić się na koszcie tankowania na polskich stacjach.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 8-14 września 2014 r.: 

Poniedziałek:
  • Chiny - Bilans handlu zagranicznego
  • Japonia - PKB (annualizowany) - fin. za II kw.
Wtorek:
  • Wielka Brytania - Produkcja przemysłowa
Czwartek:
  • Chiny - Inflacja CPI
  • Niemcy - Inflacja CPI
Piątek:
  • USA - Sprzedaż detaliczna

Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-08-10
Tydzień 32
Pb 98 7,65
Pb 95 6,86
ON 7,13
LPG 3,27
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 15-24 sierpnia 2022
Pb98 7,35-7,52
Pb95 6,57-6,72
ON 6,93-7,07
LPG 3,18-3,28
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.