Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: nieśmiałe spadki cen przy dystrybutorze

e-petrol.pl
2018-06-08 / 11:00
e-petrol.pl: nieśmiałe spadki cen przy dystrybutorze

Za nami tydzień, kiedy to po osiągnięciu tegorocznych maksimów przez ceny paliw, podwyżki na stacjach w końcu wyhamowały. To nie koniec dobrych informacji - jest spora szansa na to, że w najbliższych dniach koszty tankowania będą nieznacznie spadać.

Jasno trzeba podkreślić, że notowany w ostatnich tygodniach poziom cen na stacjach tankowania nie jest związany z chęcią osiągnięcia wyższego zarobku przez ich właścicieli. Tym razem odpowiedzialność za paliwową drożyznę ponoszą zmiany na międzynarodowych rynkach paliw. Jest jednak szansa na przedwakacyjną obniżkę na stacjach.

Rafinerie obniżają ceny

Ostatni tydzień przyniósł długo wyczekiwane spadki cen paliw w rafineriach. Obowiązująca dziś średnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 u krajowych producentów wynosi 3993 zł netto, czyli o 111 zł mniej, niż przed tygodniem, co daje spadek rzędu 2,72 proc. Za 1000 litrów diesla trzeba zapłacić przeciętnie 3984,8 zł, to także o niespełna 3 proc. mniej, niż w ubiegły piątek. Wahania cen w rafineriach w ostatnich dniach sprawiły, że hurtowe ceny obu gatunków paliw napędowych bardzo się do siebie zbliżyły i dziś dzieli je tylko nieco ponad 8 zł.

Z prognoz e-petrol.pl dla rynku hurtowego na najbliższe dni wynika, że ta proporcja nie ulegnie znaczącej zmianie. Wskazują one, że do połowy przyszłego tygodnia ceny paliw, zarówno w PKN Orlen jak i Grupie Lotos, mogą zanotować jedynie nieznaczne wahania, ale właśnie ta pewna stabilizacjach cen hurtowych może sprawić, że kierowcy w końcu zobaczą upragnione, choć na początek nieznaczne obniżki. Nie ma jednak żadnych szans na to, że ceny paliw spadną do poziomu sprzed roku, kiedy benzyna kosztowała nieco ponad 4,40 zł/l, a litr oleju napędowego ok. 4,20 zł, bowiem dziś w hurcie metr sześcienny benzyny kosztuje ponad 520 zł, a diesla ponad 740 zł więcej.

Zobacz komentarz wideo


Na stacjach ceny się zatrzymają albo nieznacznie spadną

Tak jak wskazaliśmy, ostatnie obniżki cen w rafineriach z pewnością na wielu stacjach benzynowych przyczynią się do zatrzymania tendencji wzrostowej, a na niektórych mogą przełożyć się na korektę cen w dół. Obniżki, jeśli nastąpią w najbliższych dniach, nie będą jednak duże, bowiem w ostatnich tygodniach marże właścicieli stacji paliw, którzy broniąc się przed podwyższaniem cen paliw na pylonach, obniżyli swój zarobek do najniższych w tym roku poziomów. 

Z analiz e-petrol.pl wynika, że w połowie czerwca litr najpopularniejszej Pb95 będzie kosztował średnio w Polsce 5,37-5,50 zł. Taniej – w porównaniu do „95” natomiast będzie oferowany olej napędowy. Jego przeciętna cena może mieścić się w przedziale 4,99-5,10 zł/l. Korektę cen będzie można też zauważyć tankując autogaz - w przyszłym tygodniu na większości stacji tankowania za litr autogazu będzie się płacić ok. 2,10-2,17 zł.

Krótkotrwała przecena na giełdach naftowych

Pierwsza połowa mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie zapowiadała się obiecująco dla kierowców. Ropa taniała i w trakcie wtorkowej sesji baryłkę surowca gatunku Brent można było kupić za mniej niż 74 dolary. Przed weekendem duża część tych strat została jednak odrobiona i dzisiaj przed południem ropa w Londynie kosztuje około 77 dolarów.

Wiara w to, że OPEC i sprzymierzeni z organizacją producenci spoza kartelu jeszcze w czerwcu zdecydują się zwiększyć wydobycie ropy przyczyniła się do obserwowanej na początku tygodnia przeceny. Spadkowe nastroje nie utrzymały się jednak długo, a argumentów do droższych zakupów na rynku naftowym dostarczyły informacje na temat pogarszającej się sytuacji w Wenezueli. Według agencji Reutera tankowce czekają u wybrzeży tego kraju na opóźniony załadunek 24 mln ton ropy naftowej. Wenezuela przez gospodarcze załamanie ma coraz większy problem z realizacją zakontraktowanych dostaw surowca, co negatywnie wpływa na globalny bilans popytu i podaży na rynku naftowym.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń 11-17 czerwca 2018:

Wtorek
•    Niemcy – indeks instytutu ZEW
•    USA – inflacja konsumencka

Środa
•    USA – inflacja producencka
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek

•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Chiny – sprzedaż detaliczna
•    Polska – inflacja konsumencka
•    Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – sprzedaż detaliczna

Piątek
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – produkcja przemysłowa

Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-05-25
Tydzień 21
Pb 98 7,86
Pb 95 7,33
ON 7,09
LPG 3,62
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 30 maja-5 czerwca 2022
Pb98 8,09-8,25
Pb95 7,46-7,59
ON 7,13-7,25
LPG 3,57-3,68
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.