Rynek paliw w Polsce

Biała lista uchroni przed solidarną odpowiedzialnością?

e-petrol.pl
2013-10-01 / 08:32
Biała lista uchroni przed solidarną odpowiedzialnością?

Ministerstwo Finansów opublikowało wykaz podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną. Pomoże ona nabywcom paliw uchronić się przed odpowiedzialnością podatkową za zaległości sprzedawcy.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła solidarną odpowiedzialność nabywcy paliw ciekłych za zaległości w VAT sprzedawcy paliwa, jednym z warunków zwolnienia nabywcy paliwa z tej odpowiedzialności jest wpłacenie organom skarbowym przez sprzedawcę tzw. kaucji gwarancyjnej oraz uzyskanie wpisu do rejestru podatników, którzy wpłacili taką kaucję. Ustawa wchodzi w życie od 1 października 2013 r., ale podatnicy mogą już od 19 września składać do swoich urzędów skarbowych kaucję gwarancyjną oraz wnioski o wpis do ww. wykazu. Urząd skarbowy w sprawie przyjęcia kaucji i wpisu do wykazu wydaje postanowienie i powinien to uczynić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od złożenia wniosku – mówi Wojciech Kotala z kancelarii DLA Piper. 

Wykaz, który powstaje w oparciu o informacje przekazane przez naczelników urzędów skarbowych, znajduje sie na stronach internetowych resortu finansów. Zawiera  dane podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną - w przypadku firm to nazwa, NIP oraz informacja o wysokości kaucji. 

W tym zakresie nie zostaną wydane już żadne rozporządzenia określające warunki składania kaucji gwarancyjnej oraz wpisu do wykazu, a całość regulacji w tym zakresie zawierają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – dodaje Kotala.

Początkowo lista liczy 14 podmiotów. Zobacz wykaz »  
Polecamy
Ze świata
Amerykańska ropa płynie do Niemiec

Amerykańska ropa płynie do Niemiec »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny paliw w polskich rafineriach
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON OPL
2022-08-17 6696,00 5979,00 6621,00 5353,00
Ceny netto [PLN/m3] w temperaturze referencyjnej 15 st. C, zawierają podatek akcyzowy i opłatę paliwową.
Średnia cena wyliczana na dzień publikacji danych.

Najnowsze wiadomości

Amerykańska ropa płynie do Niemiec

Amerykańska ropa płynie do Niemiec

Giełdowi analitycy widzą dobre perspektywy dla Unimotu

Giełdowi analitycy widzą dobre perspektywy dla Unimotu


Mniej ropy z Rosji trafia do Azji


2022-08-17

Wenezuelska ropa nie płynie do Europy


2022-08-16

Udane poszukiwania PGNiG na Morzu Norweskim


2022-08-16