Skąd pomysł wprowadzenia nowej usługi? Czy jest potrzeba dodatkowego notowania?
Rafał Toms: Już od dłuższego czasu widzieliśmy, że na rynku krajowym brakuje notowania, które w realny sposób odzwierciedlałoby średni poziom transakcji na oleju rzepakowym. W ten sposób zrodziła się naturalna potrzeba jego stworzenia. Pewnym bodźcem było także zamieszczenie przez jedną z firm, ogłoszenia sprzedaży oleju z konkretną ceną, które pojawiło się na naszej „Elektronicznej Giełdzie Paliw”. Ogłoszenie firmy wywołało spore zamieszanie w branży, co z jednej strony przełamało pewne tabu cenowe na rynku oleju, a z drugiej utwierdziło nas w przekonaniu, że takie notowanie jest potrzebne krajowej branży biopaliw. Dodatkowo postanowiliśmy opatrzyć notowanie eksperckim komentarzem, który tworzę we współpracy z Szymonem Araszkiewiczem. Komentarz wyjaśnia zainteresowanym co dokładnie wpływało na ceny oraz w jaki sposób mogą się one kształtować w kolejnych tygodniach.
Dla kogo jest dedykowana nowa usługa i jakie niesie ze sobą zalety dla uczestników tego rynku?
R. T.: Praktycznie dla wszystkich firm handlujących olejem, przeznaczonym do produkcji biopaliw, czyli m.in. producentów estrów, importerów olejów, hurtowników oraz tłoczni. Oczywistą zaletą jest dostęp do aktualnej rynkowej ceny, a w przypadku komentarza, uzyskanie szerszego spojrzenia na procesy, które decydują o kształtowaniu się cen w najbliższych tygodniach.
Jak w praktyce wygląda produkcja nowej usługi?
R.T.: Tak samo jak w przypadku naszych pozostałych notowań, które przygotowujemy w ramach serwisów informacyjnych. Mam tu na myśli notowania LPG czy ceny detaliczne na stacjach paliw. Posiadamy wpracowaną metodologię tworzenia tych notowań, którą, w przypadku cen oleju rzepakowego, testowaliśmy przez ponad pół roku.
Pilotażowo, do końca marca dostęp do Notowań CDRO jest otwarty dla użytkowników portalu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym produktem.
www.e-petrol.pl/notowania/biopaliwa