Rynek paliw na świecie

Strumień ropy z OPEC płynął słabiej w 2020 r.

e-petrol.pl
2021-02-01 / 09:51
Strumień ropy z OPEC płynął słabiej w 2020 r.

W ubiegłym roku Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej wstrzymała produkcję około 1,3 miliarda baryłek ropy, aby przeciwdziałać spadkowi cen - powiedział sekretarz generalny kartelu.

Mohammed Barkindo, przemawiając na konferencji S&P Global Platts Americas Petroleum and Energy przypomniał najtrudniejszy dzień dla branży naftowej, czyli 20 kwietnia 2020 r., kiedy cena WTI spadła do wartości ujemnej. Ogólnie, zdaniem sekretarza generalnego OPEC, był to bardzo trudny rok dla nafciarzy, zmagających się z nadpodażą surowca, którą szacowano na 1,3 miliarda baryłek.  Barkindo przypomniał, że pojawiły się nawet głębokie obawy, że niektóre węzły magazynowe mogą w rzeczywistości sięgać szczytów wypełnienia. Na szczęście tak się nie stało, po części z powodu zdecydowanych działań Deklaracji Współpracy. Dzięki zgodzie wewnątrz organizacji i współpracy z krajami spoza kartelu ilość surowca napływająca na rynek mogła być elastycznie dopasowana do dynamiki rozwoju epidemii i jej skutków dla gospodarek.

Interwencja OPEC+ w globalną sytuację zaopatrzenia w ropę była rzeczywiście kluczowa dla odwrócenia spadku cen ropy. Barkindo zauważył, że działania OPEC nie są ukończone, ponieważ pandemia wciąż trwa, pomimo dobrych wiadomości o rozpoczęciu masowych szczepień w większości części świata.
Słowa kluczowe: kartel OPEC, wydobycie ropy
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-04-07 5,57 5,25 5,19 2,57
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem