Rynek paliw na świecie

Mróz zatrzymał pracę amerykańskich rafinerii

e-petrol.pl
2021-02-16 / 09:45
Mróz zatrzymał pracę amerykańskich rafinerii

Największe rafinerie ropy w Ameryce Północnej są zamykane z powodu arktycznych warunków pogodowych, które zakłóciły dostawy energii, wody i paliwa w całym Teksasie.

Według firmy konsultingowej Energy Aspects, ze względu na ekstremalnie niskie temperatury, rafinerie tracą ponad 3 miliony baryłek baryłek dziennie przerobu ropy naftowej.  W następnych dniach i tygodniach przestoje zapowiadają ograniczenie dostaw i wyższe ceny na wszystkie paliwa, od benzyny po propan.
 
Motiva Enterprises LLC z Saudi Aramco wstrzymała działalność w swojej rafinerii w Port Arthur w Teksasie, która jest największym zakładem w kraju. Na południe od Houston w pobliżu zatoki Galveston Marathon Petroleum Corp. zamknęło swoją rafinerię, w odpowiedzi na warunki  atmosferyczne.

W międzyczasie także Exxon Mobil Corp. zamknęło swoją ogromną rafinerię Baytown niedaleko Houston, a także niektóre instalacje w swojej rafinerii w mieście Beaumont. Oprócz zimna zamknięcie Beaumont było również spowodowane brakiem gazu ziemnego.

Także Total obniżył przerób ropy do minimalnych poziomów i zamknął kluczową instalację w swoim zakładzie w Port Arthur w Teksasie – możliwe, że rafineria także zostanie całkowicie zamknięta w ciągu kilku godzin, jeśli temperatura jeszcze spadnie.

Zdaniem Energy Aspects, moce rafineryjne kurczą się w szybszym tempie niż spada produkcja z powodu arktycznej pogody. Konsultant w notatce dla klientów zauważył, że zakłócenia w działalności rafineryjnej mogą zostać przedłużone, jeśli mróz uszkodzi jakikolwiek sprzęt lub jeśli przerwy w dostawie prądu w Teksasie nie zostaną szybko rozwiązane.
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-04-14 5,56 5,26 5,19 2,55
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem