Rynek paliw na świecie

Które stacje paliw przetrwają transformację energetyczną?

e-petrol.pl
2021-02-19 / 09:35
Które stacje paliw przetrwają transformację energetyczną?

Obserwowany obecnie trend przekształcania technologii w kierunku produkowania pojazdów niskoemisyjnych może znaleźć za kilka lat odzwierciedlenie w liczbie stacji paliw. Serwis pb.pl odpowiada na pytanie o przyszłość tych obiektów.

Koncerny motoryzacyjne coraz śmielej wchodzą na rynek pojazdów elektrycznych, niektóre z nich chcą w perspektywie jeszcze tej dekady produkować wyłącznie takie modele aut. Serwis pb.pl zastanawia się jaki wpływ na byt stacji benzynowych ma rosnąca grupa akumulatorowych pojazdów.

Jako przykład brany jest przypadek Norwegii, gdzie sprzedaż paliwa maleje, a od trzech lat obserwowany jest wzrost liczby zamykanych stacji, a możliwa jest jeszcze dalsza redukcja liczby stacji benzynowych do końca tej dekady. Pytaniem pozostaje, które z nich przetrwają proces transformacji energetycznej.

W portalu czytamy, że największe szanse na przetrwanie będą mieć małe miejskie stacje, które ciągle rozszerzają asortyment swoich usług - 95 proc. ich pracowników zajmuje się sprzedażą detaliczną oraz pracą w gastronomii. W obecnym profilu stacje benzynowe stają się sklepami spożywczymi otwartymi przez całą dobę, które serwują również ciepłe posiłki. Zapewne o swój byt nie muszą się martwić największe stacje ulokowane przy autostradach i innych drogach szybkiego ruchu, gdzie w praktyce brakuje konkurencji, a przystosowanie tego typu obiektów do obsługi samochodów elektrycznych nie będzie stanowiło problemu.

O swoją przyszłość na rynku mogą natomiast obawiać się właściciele stacji położnych na przedmieściach obsługujących właścicieli aut, którzy mają możliwość ładowania ich w domach.
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-04-14 5,56 5,26 5,19 2,55
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem