Rynek paliw na świecie

Brazylijski Petrobras ma nowego prezesa

e-petrol.pl
2021-02-22 / 09:45
Brazylijski Petrobras ma nowego prezesa

Prezydent Brazylii Jais Bolsonaro zwolnił szefa brazylijskiej państwowej firmy naftowo-gazowej Petrobras, Roberta Castello Branco, który pełnił tę funkcję przez ponad dwa lata. Nowym szefem firmy zostanie Joaquim Silva-e-Luna, były brazylijski minister obrony.

Przyjmuje się, że rezygnacja nastąpiła na tle protestów obywatelskich w kraju (protesty odbyły się w 17 miastach), spowodowanych wzrostem cen paliwa samochodowego. Cena benzyny w Brazylii wzrosła o 30 proc. od początku roku w związku ze wzrostem cen paliw na rynku światowym.

Profesor energetyki na Uniwersytecie Federalnym w Rio de Janeiro Edmar Almeida w komentarzu dla agencji Reutera zakłada, że rezygnacja Roberta Castello Branca została podjęta jako reakcja władz na groźby strajku przeciwko rosnącym kosztom paliwa ze strony kierowców ciężarówek. Po rozpoczęciu strajku Bolsonaro publicznie zapewnił opinię publiczną, że „w najbliższych dniach w Petrobras coś się wydarzy”.

Almeida w komentarzu powiedział, że dla rynku stało się bardzo jasne, że rząd brazylijski, a nawet społeczeństwo nie są przygotowane, aby pozwolić Petrobrasowi na swobodne ustalanie cen w krytycznych punktach cenowych zgodnie z wahaniami rynku.

Zmiany na stanowiskach kierowniczych w Petrobrasie mogą być kontynuowane – kilkoro członków zarządu rozważa rezygnację po tym, jak rząd Brazylii zdecydował się zastąpić dyrektora generalnego Roberta Castello Branco.
Słowa kluczowe: Petrobras, zmiana prezesa
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-04-14 5,56 5,26 5,19 2,55
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem