Rynek paliw na świecie

OPEC prognozuje wzrost popytu na ropę

e-petrol.pl
2021-03-12 / 09:50
OPEC prognozuje wzrost popytu na ropę

Ze względu na ożywienie światowej gospodarki w drugiej połowie tego roku, globalny popyt na ropę w 2021 roku wzrośnie o 5,9 mln baryłek dziennie, wynika z marcowego raportu OPEC. Poprzednia prognoza OPEC przewidywała wzrost popytu na ropę w 2021 roku o 5,8 mln baryłek dziennie.

Organizacja zwraca jednak uwagę, że ze względu na przedłużenie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w wielu częściach Europy popyt na ropę w pierwszej połowie roku będzie niższy. Wzrośnie on jednak w drugiej połowie 2021 r., odzwierciedlając oczekiwania na bardziej aktywne ożywienie gospodarcze z pozytywnym skutkiem wprowadzenia procesu szczepień. Poprzednia prognoza OPEC zakładała wzrost popytu na ropę w 2021 roku o 5,8 mln baryłek dziennie.

W 2021 roku podaż ropy z krajów spoza OPEC może wzrosnąć o 1 mln baryłek dziennie - do 63,8 mln baryłek dziennie. Większość wzrostu będzie pochodzić z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Norwegii.

Szacunki dostaw płynnych węglowodorów ze Stanów Zjednoczonych pozostały na tym samym poziomie - przewiduje się, że w 2021 roku dostawy wzrosną o 0,16 mln baryłek dziennie, jednak niepewność pozostaje, czytamy w raporcie. Według prognoz głównymi motorami wzrostu dostaw ropy w tym roku będą Kanada, Stany Zjednoczone, Norwegia, a także Brazylia i Rosja.
Słowa kluczowe: OPEC, prognoza popytu
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?