Rynek paliw na świecie

Sekretarz Generalny OPEC jest ostrożny

e-petrol.pl
2021-04-01 / 09:24
Sekretarz Generalny OPEC jest ostrożny

W swoim przemówieniu do ministrów ropy Mohammed Barkindo, Sekretarz Generalny OPEC, ponownie zwrócił uwagę, że niepewność na rynku nadal się utrzymuje.

Barkindo zaznaczył, że prognoza wzrostu popytu na ropę w 2021 roku została obniżona przez grupę ekspertów sojuszu o 300 tys. baryłek dziennie. Sekretarz Generalny powiedział, że pomimo ciągłego spadku zapasów w krajach OECD, utrzymują się one powyżej średniej z lat 2015–2019. Dominująca zmienność struktury rynku sygnalizuje zmienne warunki rynkowe.

Bank JP Morgan skomentował szacunki Barkindo, stwierdzając, że OPEC + będzie postępował ostrożnie: obecne cięcia produkcji prawdopodobnie zostaną przedłużone do maja, a Arabia Saudyjska przedłuży własne dodatkowe cięcia do końca czerwca. Analitycy bankowi spodziewają się, że OPEC + zwiększy produkcję o 500 000 baryłek dziennie od czerwca do sierpnia.

W trakcie spotkania Ministerialnego Komitetu Monitorującego OPEC + uczestnicy wyrazili zaniepokojenie ciągłym naruszaniem kwot. Łącznie od maja ubiegłego roku do lutego br. nadprodukcja wyniosła 3 mln baryłek dziennie. Nie są znane jednak zalecenia na czwartkowe  posiedzenie OPEC+.

Źródła bliskie delegatom spotkania podają, że Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Irak opowiedziały się już za przedłużeniem obecnych warunków umowy OPEC +.
Słowa kluczowe: porozumienie OPEC
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?