Rynek paliw na świecie

Zagrożone wydobycie ropy ze złoża Kaszagan

e-petrol.pl
2021-04-12 / 09:45
Zagrożone wydobycie ropy ze złoża Kaszagan

Wysychające Morze Kaspijskie jest obecnie realnym zagrożeniem dla wydobycia ropy z jednego z największych złóż węglowodorów Kazachstanu. Potrzebne są kosztowne działania, aby utrzymać eksploatację ze złóż w tym regionie.

Jak przypomina BiznesAlert.pl, złoże Kaszagan było jednym z największych odkryć zasobów ropy naftowej na świecie. Wydobycie rozpoczęło się w 2013 r., po 13 latach przygotowań. Według szacunków, wydobywalne zasoby ropy naftowej znajdujące się pod dnem Morza Kaspijskiego wynoszą 13 mld baryłek. Wydobycie projektowe sięga 400 tys. baryłek ropy dziennie. Poza ropą, znajdują się tam złoża gazu. 

Obecnie problemem związanym z eksploatacja tego złoża jest wysychające Morze Kaspijskie. W wyniku utraty wody, zmniejsza się i tak niska już głębokość akwenu w tamtym miejscu.

Aby zaradzić problemowi, operator pola naftowego, spółka North Caspian Operating Company, podjęła decyzję o przeprowadzeniu prac pogłębienia korytarzy żeglugowych w obszarze pola Kaszagan. W ramach prac ma zostać przekopanych łącznie 56 km szlaków żeglugowych o szerokości od 80 do 115 m. Dodatkowo w ramach prac powstać ma 10 zbiorników, które pozwolą na zawracanie statkom o średnicy 350-380 m - czytamy w BiznesAlert.pl. Jeśli działania nie zostaną zrealizowane, to konieczne stanie się zakończenie eksploatacji złoża do 2026 r.
Słowa kluczowe: Kaszagan, Morze Kaspijskie
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Nowa usługa dla klientów baz PERN

Nowa usługa dla klientów baz PERN

Euroobligacje od PKN Orlen

Euroobligacje od PKN Orlen