Rynek paliw na świecie

Equinor będzie nadal angażować się w lobbing naftowy w Stanach Zjednoczonych

e-petrol.pl
2021-04-13 / 09:26
Equinor będzie nadal angażować się w lobbing naftowy w Stanach Zjednoczonych

Norweski koncern Equinor zdecydował się na utrzymanie obecności w American Petroleum Institute (API) po zmianie stanowiska w polityce klimatycznej zaproponowanych przez wpływową strukturę amerykańskiego lobby naftowego.

Equinor wycofał się z American Independent Petroleum Association (IPAA) w zeszłym roku z powodu nieporozumień dotyczących polityki klimatycznej i stwierdził, że znalazł „pewne niespójności” w stanowisku API i Australian Oil Production and Exploration Association (APPEA).

W rezultacie z Australijczykami Equinor się poróżnił, bowiem norweskiej firmie odmówiono realizacji planu odwiertów poszukiwawczych na morzu w Australii i została ona zmuszona do opuszczenia kontynentu. Jednak Equinor nie zerwał całkowicie relacji z Amerykanami. Norweska spółka pozostanie członkiem tej instytucji, zgodnie z zobowiązaniem API do wzmacniania celów porozumienia klimatycznego z Paryża, współpracuje z administracją USA i wspiera politykę cenową dotyczącą emisji dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do francuskiego Totala, który zdecydował się opuścić szeregi API w styczniu.

W ostatnich raportach korporacyjnych Equinor po raz pierwszy ujawnił swoje składki członkowskie do API - wahają się one od 1 do 3,5 mln USD, co jest porównywalne z kosztem uczestnictwa w podobnej norweskiej strukturze lobby naftowo-gazowego NOROG.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?