Rynek paliw na świecie

Uganda i Tanzania zbudują ropociąg eksportowy

e-petrol.pl
2021-04-13 / 09:37
Uganda i Tanzania zbudują ropociąg eksportowy

Francuski Total, chiński CNOOC oraz rządy Ugandy i Tanzanii podpisały umowy, dzięki którym będzie mogła rozpocząć się budowa ropociągu o wartości przekraczającej 3,5 mld dolarów - podaje agencja Reutera.

Umowa o budowie wschodnioafrykańskiego ropociągu o wartości 3,5 mld USD została podpisana w ugandyjskim mieście Entebbe przez prezydentów Tanzanii i Ugandy. Dokument składa się z trzech umów: dotyczących taryf i transportu, własności udziałów oraz współpracy z rządem gospodarza. Zgodnie z warunkami umowy kraje afrykańskie zaczną inwestować w budowę infrastruktury do produkcji i transportu ropy naftowej.

Do odkrycia ugandyjskich złóż, niedaleko granicy z Demokratyczną Republiką Konga, doszło w roku 2006. Rządowi badacze oszacowali ich zasobność na 6 mld baryłek. Kłopot, przynajmniej dotychczas, polegał jednak na tym, że Uganda nie ma dostępu do morza, więc ewentualny transport surowca na rynki międzynarodowe wymaga budowy rurociągu.

Sygnatariusze porozumienia zgodzili się „rozpocząć inwestycje w budowę infrastruktury, która będzie służyć wydobyciu i transportowi ropy naftowej” - powiedział cytowany przez agencję Reutera Robert Kasande, z ugandyjskiego ministerstwa energii.

Planowane połączenie (EACOP) będzie miało długość 1445 km. Swój bieg zakończy w tanzańskim porcie Tanga. Co ciekawe, ugandyjski surowiec jest bardzo lepki i musi być podgrzewany, aby mógł być przesyłany rurociągami. Inżynierowie Total twierdzą, że EACOP może być najdłuższym elektrycznie ogrzewanym ropociągiem na świecie.

Wydobycie ropy ze złóż, o których mowa, rozpocząć powinno się na początku roku 2025. Jednak sama koncepcja budowy rurociągu wzbudza sprzeciw ekologów, którzy uważają, że będzie on stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego w Ugandzie, Tanzanii, Demokratycznej Republice Konga oraz Kenii.  Chodzi głównie o tereny rezerwatów przyrody i zlewni Jeziora Wiktorii
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?