Rynek paliw na świecie

Norma Euro 7 oszczędzi silniki spalinowe

e-petrol.pl
2021-04-14 / 09:41
Norma Euro 7 oszczędzi silniki spalinowe

Projektowana w Europie norma emisji spalin - Euro 7, w pierwotnym kształcie oznaczałaby absolutny koniec samochodów spalinowych. Wiele wskazuje jednak na to, że mogą one przetrwać.

Pierwotne założenia szykowanej europejskim kierowcom normy Euro 7 miały ograniczyć dopuszczalną emisję spalin do 30 gramów CO2/km (obecnie 95 gramów CO2/km) oraz monitorować ją w każdym z wprowadzonych na rynek pojazdów przez okres 15 lat lub 240 tys. km. W praktyce oznaczałoby to koniec samochodów zasilanych silnikami tłokowymi o spalaniu wewnętrznym. 

Jak informuje VDA, czyli Niemiecki Związek Producentów Motoryzacyjnych - najprawdopodobniej uda się jednak wypracować rozwiązanie, które pogodzi - nieugięte do tej pory - stanowisko Komisji Europejskiej i postulaty branży motoryzacyjnej. Nadzieję na porozumienie w tej kwestii daje nowe stanowisko "CLOVE Konsortiums", czyli europejskiej grupy doradczej do spraw emisji.

Założenia stawiane konstruktorom zostały urealnione i wiele wskazuje na to, że będą one możliwe do spełnienia. Najpewniej jednak w najbliższym czasie czekać nas będzie dalszy „wysyp” napędów hybrydowych, ale dni samego silnika o spalaniu wewnętrznym nie zostały jeszcze policzone. Poza tym VDA uważa, że to nie silnik spalinowy jest problemem dla klimatu, lecz paliwa kopalne. Producenci powinni przywiązywać zatem większą wagę do ekspansji e-paliw ze zrównoważonych źródeł energii.
Słowa kluczowe: norma Euro 7
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?