Rynek paliw na świecie

Niemcy i Rosja podpiszą deklarację o współpracy dotyczącej wodoru

e-petrol.pl
2021-04-16 / 09:35
Niemcy i Rosja podpiszą deklarację o współpracy dotyczącej wodoru

Podpisanie wspólnej rosyjsko-niemieckiej deklaracji o współpracy w dziedzinie energetyki wodorowej jest w dużym stopniu gotowe - powiedział rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, zwracając uwagę, że opracowywane jest również studium wykonalności dotyczące projektu dostaw wodoru z Rosji do Japonii. Federacja Rosyjska ma nadzieję zarobić nawet 100 miliardów dolarów rocznie na eksporcie wodoru.

W ramach rosyjsko-japońskiej rady konsultacyjnej ds. energii osiągnięto fundamentalne porozumienia o współpracy w ramach dwustronnej grupy roboczej. Szczególną uwagę zwraca się na perspektywy współpracy w kierunku wodorowym między firmami rosyjskimi a władzami Japonii  - powiedział Nowak w wypowiedzi zacytowanej przez Interfax.

W odniesieniu do współpracy rosyjsko-niemieckiej ustalenia między rosyjskim Ministerstwem Energii a Federalnym Ministerstwem Gospodarki i Energetyki Republiki Federalnej Niemiec w zakresie wspólnej deklaracji intencyjnej w sprawie współpracy w dziedzinie zrównoważonej energii są mocno zaawansowane. Podpisanie deklaracji stanie się podstawą do rozszerzenia współpracy energetycznej między krajami, wymiany doświadczeń w zakresie opracowania technologii produkcji, magazynowania, wykorzystania i transportu wodoru dla realizacji wspólnych rosyjsko-niemieckich projektów w tym zakresie.

Do 2050 roku Rosja zarobi na eksporcie przyjaznych dla środowiska rodzajów wodoru od 23,6 miliardów do 100,2 miliardów USD rocznie, dostarczając na światowy rynek od 7,9 miliona do 33,4 miliona ton, zgodnie z projektem koncepcji rozwoju energetyki wodorowej do 2024 roku.  
Słowa kluczowe: Rosja, wodór
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?