Rynek paliw na świecie

Indie zwiększają import ropy z Arabii Saudyjskiej po obniżce cen

e-petrol.pl
2021-05-10 / 09:37
Indie zwiększają import ropy z Arabii Saudyjskiej po obniżce cen

Indyjskie rafinerie państwowe zamawiają regularne ilości saudyjskiej ropy na czerwiec po tym, jak Królestwo obniżyło ceny dla trzeciego co do wielkości importera na świecie, podała agencja Reutera, powołując się na swoich informatorów.

Arabia Saudyjska obniżyła oficjalną cenę sprzedaży dla klientów azjatyckich na początku tego miesiąca o od 0,10 do 0,30 USD w odpowiedzi na gwałtowny wzrost infekcji Covid-19 w Indiach, który miał negatywny wpływ na jej popyt na ropę. Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że była to pierwsza obniżka ceny saudyjskiej ropy od grudnia ubiegłego roku, odzwierciedlająca słabnący popyt na kluczowych rynkach azjatyckich.

Największy producent OPEC ogłosił podwyżki cen ropy dla azjatyckich kupców kilka dni po tym, jak OPEC + zgodził się na zwiększenie dziennej produkcji, co Indie nazwały sztucznym sposobem utrzymywania wysokich cen ropy. Władze nakazały swoim państwowym rafineriom zmniejszenie w maju zamówień na saudyjską ropę i poszukiwanie alternatyw, zmierzających do zmniejszenia przytłaczającej zależności od ropy z Bliskiego Wschodu.

Teraz Arabia Saudyjska obniżyła cenę swojego flagowego gatunku Arab Light do 1,70 USD powyżej średniej wartości odniesienia Oman / Dubaj. Jednocześnie Rijad podniósł ceny dla amerykańskich nabywców o 0,20 USD za baryłkę, odzwierciedlając odbicie gospodarcze w USA, które spowodowało wzrost popytu na ropę.
W odpowiedzi na zmianę cen, Indie nie dały rafineriom wskazówek co do ograniczenia importu w czerwcu, co oznacza, że kraj będzie odbierał ropę w podobnych ilościach, jak przed majem 2021 r.
Słowa kluczowe: Indie, saudyjska ropa, zakup ropy
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu