Rynek paliw na świecie

Atak hakerski na operatora rurociągów

e-petrol.pl
2021-05-10 / 09:45
Atak hakerski na operatora rurociągów

Transport paliw w USA został sparaliżowany po cyberataku na Colonial Pipeline - największego operatora rurociągów. Od soboty wstrzymano tam wszystkie operacje.

W sobotę spółka poinformowała, że padła ofiarą cyberataku. Atak był wymierzony w "niektóre systemy informatyczne" i aby zapobiec stratom, Colonial Pipeline zdecydowała się na wyłączenie wszystkich operacji.

Rurociągami Colonial Pipeline transportowane są m.in. ropa, benzyna i paliwo lotnicze. System rurociągów liczy 8850 kilometrów długości i łączy rafinerie położone na południu Stanów Zjednoczonych i nad Zatoką Meksykańską z rynkami na wschodzie i południu kraju. Codziennie przesyłanych jest nim 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego.

Obecnie Colonial Pipeline próbuje przywrócić bezpieczeństwo i wydajność usług oraz uruchomić rurociągi, by mogły normalnie działać.

Na razie nie wiadomo, kto przeprowadził atak ani jakie były jego motywy. Colonial Pipeline nie poinformował o szczegółach dotyczących ataku, jak i o tym, czy od firmy zażądano pieniędzy w zamian za odblokowanie systemów. Rzecznik spółki przekazał tylko informację, że o sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Analitycy spodziewają się, że piątkowe wstrzymanie dostaw paliw rurociągami Colonial Pipelien do części Stanów Zjednoczonych będzie miało duży wpływ na ceny paliw w USA, jeśli szybko nie dojdzie do wznowienia dostaw. Według ekspertów dłuższa niż kilkudniowa przerwa w dostawach tych produktów może doprowadzić do zakłóceń w działalności ważnych portów lotniczych, np. w Atlancie w Georgii i w Charlotte w Północnej Karolinie.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu