Rynek paliw na świecie

Orlen zainteresowany stacjami paliw na Bałkanach

e-petrol.pl
2021-05-11 / 09:42
Orlen zainteresowany stacjami paliw na Bałkanach

W lutym austriacki koncern naftowy koncern energetyczny OMV ogłosił plan opuszczenia rynku słoweńskiego w ramach programu sprzedaży aktywów o wartości dwóch miliardów euro. Już wówczas mówiło się, że PKN Orlen mógłby być zainteresowany przejęciem aktywów austriackiego koncernu.

PAP podała, że lokalny portal biznesowy Bizi poinformował, że Orlen jest wśród zainteresowanych kupnem 120 stacji benzynowych OMV na Słowenii. Stacje paliw OMV zajmują drugie miejsce pod względem popularności na słoweńskich drogach.

Sprzedaż słoweńskiej części firmy zapowiadali Austriacy na początku roku, a teraz otrzymali już niewiążące oferty. Według gazety „Finance” zainteresowanie zakupem jest duże, a wśród konkretnych nazw znajdują się polski PKN Orlen, azerbejdżański Socar, grecki Coral i węgierski MOL, który ma już na Słowenii 53 stacji.

OMV ogłosił sprzedaż aktywów o wartości dwóch miliardów euro, która ma zostać zakończona do końca roku. Część słoweńska mogłaby zostać sprzedana do września, a cena przejęcia tego segmentu mogłaby wynosić od 252 do 360 milionów euro, podaje gazeta.

Słoweńska sieć stacji paliw jest bardzo interesująca z punktu widzenia MOL, który chce rozwijać swoją markę w Słowenii, ponieważ 120 stacji należące do OMV stanowi 21 proc. udziału w rynku, co po ewentualnym przejęciu zbliżyłoby MOL do 30 proc. udziału w rynku.

Węgierski MOL stale rozwija swoją sieć stacji paliw Europie, gdzie kontroluje blisko 2000 obiektów. Grupa MOL koncentruje się na silnym wzroście sprzedaży detalicznej. Według dokumentów strategicznych do 2025 roku chce mieć 2200 stacji benzynowych. Co więcej, MOL dużo inwestuje w rozwój oferty, dlatego ostatnio kupił markę Marche na Węgrzech.
Słowa kluczowe: OMV, PKN Orlen, Słowenia
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu