Rynek paliw na świecie

Czy Colonial Pipeline zapłaciła okup hakerom?

e-petrol.pl
2021-05-14 / 09:59
Czy Colonial Pipeline zapłaciła okup hakerom?

W czwartek pojawiały się sprzeczne informacje na temat tego, czy operator zaatakowanego cyberatakiem rurociągu paliwowego w USA zapłacił okup. Rurociągi o długości 8900 km, którymi płynie 2,5 mln baryłek dziennie na wschodnim wybrzeżu USA, wznowiły transport paliw.

Zamknięcie spowodowało ograniczenie dostaw paliwa w całych Stanach Zjednoczonych, wzrost cen i ogłoszenie stanu nadzwyczajnego. Firma Colonial Pipeline ostrzegła w komunikacie prasowym, że powrót łańcucha dostaw do normalnego stanu może zająć kilka dni.

O odpowiedzialność za atak ransomware FBI oskarżyło grupę przestępczą o nazwie DarkSide. Firma Colonial zapowiedziała, że nie zapłaci okupu żądanego przez hakerów. Tymczasem agencja Bloomberg poinformowała, że hakerzy otrzymali okup w wysokości niemal 5 mln USD. Według agencji Bloomberg, która powołuje się na osoby wtajemniczone w transakcję, zapłaty okupu w kryptowalucie dokonano już 7 maja, zaledwie kilka godzin po ataku. W zamian firma miała otrzymać narzędzie do deszyfracji zakodowanych przez wirusa danych, lecz deszyfracja przebiegała na tyle wolno, że spółka samodzielnie próbowała odzyskać je z własnych kopii zapasowych.

Atak hakerów mógł być tak skuteczny, ponieważ firma Colonial Pipeline ma doskonale scyfryzowaną infrastrukturę, a tam gdzie jest mocno rozwinięta łączność cyfrowa, istnieje ryzyko cyberataku.

Grupa cyberprzestępcza DarkSide, która stoi za cyberatakiem na operatora rurociągu Colonial Pipeline w USA, ogłosiła w środę, że dokonała trzech kolejnych ataków na firmy w Brazylii, USA i Wielkiej Brytanii. Jak podała agencja Reutera, rzekomymi ofiarami hakerów-wyłudzaczy mieli zostać: brazylijski producent baterii, pochodząca z Chicago firma technologiczna i brytyjska firma konstrukcyjna.
Słowa kluczowe: Colonial Pipeline
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu