Rynek paliw na świecie

Irańskie tankowce pod rosyjską ochroną przywożą do Syrii prawie 2 mln baryłek ropy

e-petrol.pl
2021-06-14 / 09:34
Irańskie tankowce pod rosyjską ochroną przywożą do Syrii prawie 2 mln baryłek ropy

Do Syrii dotarły dwa tankowce z irańską ropą, a kolejny statek mijał przed weekendem Kanał Sueski. Według ministra spraw zagranicznych Syrii tankowce udające się do Syrii znajdują się pod ochroną Rosji.

Analitycy Tankertrackers podali na Twitterze, że pierwsze dwa z trzech tankowców przybyły w piątek do syryjskiego Banyas z 1,4 miliona baryłek irańskiej ropy. Kolejne 300 000 baryłek przepływa przez Kanał Sueski. Według nich załogi tankowców otrzymały polecenie rozpoczęcia rozładunku dopiero po otrzymaniu komunikatu o zapłacie za ładunek.

Dostawy irańskiej ropy do Syrii mają strategiczne znaczenie, ponieważ jest to jedyne zewnętrzne źródło surowców dla syryjskich rafinerii. Obecnie krajowa produkcja w kraju wynosi niespełna 100 tys. baryłek dziennie, czyli czterokrotnie mniej niż przed wybuchem wojny.

The Wall Street Journal szacuje, że od 2019 r. Izrael zaatakował co najmniej 12 irańskich tankowców dla Syrii. Jeden z ostatnich incydentów miał miejsce w maju - dron zaatakował cysternę na redzie Banjas, w wyniku czego doszło do pożaru na tankowcu. Według blogerów, statki rosyjskiej marynarki wojennej towarzyszą w drodze irańskim tankowcom, a ataki na statki mają miejsce na redzie portu na wodach syryjskich, gdzie będą dokonywać rozładunku.
Słowa kluczowe: dostawy ropy z Iranu, Syria
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-07-28 5,97 5,73 5,43 2,71
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy