Rynek paliw na świecie

Z Exxona odchodzą traderzy ropą

e-petrol.pl
2021-06-15 / 09:40
Z Exxona odchodzą traderzy ropą

Exxon Mobil Corp. stracił dwóch doświadczonych traderów zajmujących się handlem ropą naftową ze swojej amerykańskiej grupy zajmującej się handlem energią, a trzecia osoba latem opuści firmę. Agencja Reutera mówi o exodusie największych talentów z koncernu naftowego.

Exxon w zeszłym roku poniósł stratę w wysokości 22,4 miliarda dolarów w 2020 r., co doprowadziło do cięć kosztów w całej firmie.

Weterani handlujący ropą Michael Paradise i Adam Buller, którzy dołączyli do Exxon w 2019 roku po długiej karierze gdzie indziej, zrezygnowali w zeszłym tygodniu. Paul Butcher, handlarz ropą w Wielkiej Brytanii, planuje opuścić firmę we wrześniu, powiedziała agencji Reutera inna osoba zaznajomiona z obecną sytuacją w firmie.

Exxon odmówił komentarza w sprawie odejść, powołując się na aspekty personalne.

Agencja przypomina, że Exxon zwerbował Paradise, Buller i kadrę doświadczonych traderów od rywali i międzynarodowych firm zajmujących się handlem ropą, mając nadzieję na powtórzenie handlowych sukcesów BP i Royal Dutch Shell.

Grupy handlowe BP i Shella wykorzystały ubiegłoroczną zmienność rynku, aby wygenerować ogromne zyski handlowe, kupując ropę, która spadła poniżej 20 USD za baryłkę zeszłej wiosny i sprzedając ją drożej w kontraktach futures, odnotowując wielomiliardowe zyski za cały rok, podczas gdy Exxon wycofał się z handlu, gdy ceny rynkowe spadały i starał się zachować swój kapitał, aby utrzymać dywidendę dla akcjonariuszy, podczas gdy rywale obniżyli wypłaty.

Exxon systematycznie unikał ryzyka, wyciągając większość kapitału potrzebnego do transakcji spekulacyjnych, poddając większość transakcji przeglądowi kierownictwa wysokiego szczebla i ograniczając decyzyjność niektórych traderów do współpracy tylko z długoletnimi klientami Exxon.
Słowa kluczowe: Exxon Mobil, handel ropą
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-07-28 5,97 5,73 5,43 2,71
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy