Rynek paliw na świecie

Aktywiści klimatyczni wystąpili z pozwem przeciw Norwegii

e-petrol.pl
2021-06-16 / 09:49
Aktywiści klimatyczni wystąpili z pozwem przeciw Norwegii

Norwescy działacze na rzecz klimatu zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o orzeczenie przeciwko planom Norwegii dotyczącym zwiększania liczby odwiertów ropy w Arktyce, argumentując to tym, że poszukiwania w tym kraju rzutują na przyszłość kolejnych pokoleń.

Pozew, złożony przez sześć osób w wieku od 20 do 27 lat, organizacje Greenpeace i Young Friends of the Earth, jest częścią rozwijającej się gałęzi prawa na całym świecie, w której powodowie udają się do sądu, aby wnieść sprawę o ograniczenie emisji powodujących zmiany klimatyczne.

W Holandii sąd niedawno nakazał firmie Shell ograniczenie emisji w pozwie wniesionym przez obywateli, którzy twierdzili, że brytyjsko-holenderski koncern naftowy naruszył ich prawa człowieka.

Działacze organizacji ekologicznych twierdzą, zezwalając na nowe odwierty ropy w środku kryzysu klimatycznego, Norwegia łamie podstawowe prawa człowieka. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że oświadczenie to pojawiło się, gdy Equinor, kontrolowany w większości przez rząd, ogłosiła we wtorek, że przyspieszy inwestycje w energię odnawialną, jednocześnie zwiększając wydobycie ropy naftowej przez następne pięć lat.

Norweskie ministerstwo ropy i energii odmówiło komentarza w sprawie.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-07-28 5,97 5,73 5,43 2,71
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy