Rynek paliw na świecie

Ropa może znów kosztować 100 USD za baryłkę

e-petrol.pl
2021-06-16 / 09:52
Ropa może znów kosztować 100 USD za baryłkę

Najwięksi światowi traderzy ropą powiedzieli we wtorek, że ceny ropy utrzymają się powyżej 70 USD za baryłkę, a popyt ma powrócić do poziomu sprzed pandemii w drugiej połowie 2022 roku. Dodali, że poziom 100 USD nie jest niemożliwy.

Ceny ropy załamały się w kwietniu ubiegłego roku, ale teraz kiedy sytuacja na światowym rynku zaczyna się odwracać handlowcy nie wykluczają powrotu do ceny 100 USD za baryłkę ropy w dalszej przyszłości.

Dyrektor generalny Vitol - Russell Hardy prognozuje, że ropa naftowa będzie poruszać się między 70 a 80 USD za baryłkę do końca 2021 r., oczekując, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) utrzymają dyscyplinę dostaw, nawet jeśli eksport z Iranu zostanie wznowiony.

Hardy na globalnym szczycie FT Commodities powiedział, że irańska produkcja prawdopodobnie powróci w pewnym momencie w okresie od września do listopada. Alex Sanna, szef ds. ropy w Glencore powiedział na konferencji, że spółka przewiduje, iż popyt na ropę powróci do poziomów sprzed COVID w trzecim lub czwartym kwartale 2022 r. Mercuria spodziewa się, że do końca roku popyt na ropę w większości krajów powróci do poziomu nieco ponad 100 milionów baryłek dziennie, czyli nieco mniej, niż poziom sprzed COVID.

Na pytanie czy ropa może powrócić do ponad 100 USD za baryłkę, dyrektor generalny Gunvor Torbjorn Tornqvist odpowiedział, że oczywiście tak, jego zdaniem istnieje ryzyko, że dostawy węglowodorów spadną szybciej, niż źródła alternatywne będą w stanie nadrobić i właśnie to stanowi prawdziwe niebezpieczeństwo.

We wtorek kontrakty terminowe na ropę naftową Brent osiągnęły poziom 74 USD, najwyższy dla globalnego benchmarku od kwietnia 2019 r.
Słowa kluczowe: droga ropa
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-07-28 5,97 5,73 5,43 2,71
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

Na gorącym uczynku zatrzymano złodziei paliwa

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy

W III kwartale Orlen chce przerobić więcej ropy