Rynek paliw na świecie

Woodside przejmie segment naftowy od BHP

e-petrol.pl
2021-08-18 / 09:36
Woodside przejmie segment naftowy od BHP

Australijska firma Woodside Petroleum i BHP potwierdziły we wtorek, że podpisały akt zobowiązujący do połączenia ich aktywów naftowych i gazowych. Firmy poinformowały, że fuzja przyniesie roczne oszczędności w wysokości 400 milionów dolarów australijskich.

W wyniku fuzji powstanie spółka o łącznej kapitalizacji rynkowej ok. 41 miliardów dolarów australijskich (29,9 miliardów USD). Nowy podmiot będzie w 52 proc. własnością dotychczasowych akcjonariuszy Woodside, a akcjonariusze BHP będą posiadali pozostałe 48 proc. kapitału.

Firmy szacują, że fuzja przyniesie synergie w wysokości ponad 400 mln USD rocznie dzięki optymalizacji procesów i systemów korporacyjnych, wykorzystaniu połączonych możliwości i poprawie efektywności kapitałowej w przyszłych projektach rozwojowych i wydobyciu.

Nowa firma będzie dysponować konwencjonalną bazą aktywów o możliwościach produkcyjnych na poziomie ok. 200 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej rocznie, co według BHP i Woodside uczyniłoby ją jedną z 10 największych niezależnych firm energetycznych na świecie.

Firma miałaby również zdywersyfikowany miks produkcyjny składający się z 46 proc. LNG, 29 proc. ropy naftowej i kondensatu oraz 25 proc. gazu ziemnego. Miałaby także zdywersyfikowany portfel geograficzny, obejmujący aktywa w Australii, Zatoce Meksykańskiej oraz Trynidadzie i Tobago.

Rezygnacja BHP z segmentu ropy naftowej, która stanowiła zaledwie 5 proc. jej rocznych dochodów, przyspiesza odchodzenie BHP z paliw kopalnych pod presją inwestorów dbających o środowisko.
Słowa kluczowe: BHP, fuzja, Woodside Petroleum
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-10-20 6,09 5,91 5,93 3,16
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Grupa Lotos podała wstępne wyniki

Grupa Lotos podała wstępne wyniki

Koncern bp zainwestuje w polską fotowoltaikę

Koncern bp zainwestuje w polską fotowoltaikę