Rynek paliw na świecie

Chiński Bank Centralny inwestuje w koncerny naftowe

e-petrol.pl
2021-09-14 / 09:41
Chiński Bank Centralny inwestuje w koncerny naftowe

Akcje największych brytyjskich firm są aktywnie skupowane przez Centralny Bank Chin, donosi ‘’The Sunday Telegraph’’, zauważając, że w ostatnich tygodniach skup się nasilił. Chiński bank ma już akcje kilku brytyjskich firm o wartości 17,1 mld USD.

Według gazety Pekin dywersyfikuje swoje rezerwy walutowe w obliczu napiętych stosunków z Zachodem. Ludowy Bank Chin szczególnie zintensyfikował zakup akcji brytyjskich spółek, w tym 100 największych z indeksu FTSE 100, podaje ’’The Sunday Telegraph’’, powołując się na własne obliczenia.

Łączna wartość aktywów chińskiego banku w Wielkiej Brytanii wyniosła niespełna 2 miliardy dolarów – posiada on ponad 1,5 proc. akcji koncernów naftowych BP i Royal Dutch Shell. Jest również właścicielem, według agencji Bloomberg, ponad 1 proc. udziałów w Vodafone, BHP i Anglo American.

Dziennik zwraca uwagę, że Central Bank of China ma udziały w ponad 100 brytyjskich firmach, koncentrując się na energetyce (około 25 proc. londyńskiego portfela) i sektorze surowcowym (kolejne 16 proc.). Według gazety nabyte akcje stanowią część chińskich rezerw walutowych, które Chiny starają się zdywersyfikować, odmawiając inwestowania w dolara i obligacje.
Słowa kluczowe: Chiny
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-09-15 5,99 5,79 5,52 2,79
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Easy Auchan na stacjach bp

Easy Auchan na stacjach bp

Orlen Skylight accelerator przyciągnął ponad 100 startupów

Orlen Skylight accelerator przyciągnął ponad 100 startupów