Rynek paliw na świecie

Irański boom sprzedaży paliw

e-petrol.pl
2021-09-20 / 09:34
Irański boom sprzedaży paliw

Eksport irańskiego paliwa i produktów petrochemicznych wzrósł w ostatnich latach pomimo surowych sankcji USA, dając Iranowi dobrą pozycję do szybkiego zwiększenia sprzedaży swoich produktów naftowych w Azji i Europie, jeśli Waszyngton zniesie ograniczenia.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na irański przemysł naftowy i gazowy w 2018 roku, aby zdławić główne źródło dochodów Republiki Islamskiej w sporze z Teheranem o program atomowy.

Kroki te sparaliżowały eksport ropy, ale nie sprzedaż paliw i produktów petrochemicznych, które są trudniejsze do wyśledzenia. Ropa naftowa może być zidentyfikowana jako irańska na podstawie jej gatunku i innych cech, gorzej jest ze śledzeniem produktów naftowych.

Iran w 2020 r. wyeksportował petrochemikalia i produkty naftowe o wartości prawie 20 miliardów USD, czyli dwa razy więcej niż wyniósł jego eksport ropy, wynika z danych ministerstwa ropy naftowej i banku centralnego. Konkurencyjne ceny i położenie Iranu w pobliżu głównych szlaków żeglugowych sprawiły, że irańskie produkty są atrakcyjne i nie ma kłopotu ze znalezieniem nabywców produktów rafinowanych.

W międzyczasie Iran dobrze się przygotowuje, aby zareagować, jeśli środki zostaną złagodzone. Podczas pandemii COVID-19 większość światowych rafinerii zmniejszyła przerób, eksport irańskiej benzyny wzrósł o 600 proc. rok do roku w 2020 r. do 8 mln ton, czyli 180 tys. baryłek dziennie, podała administracja celna. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2018 roku Iran importował benzynę.

Dochody Iranu z eksportu benzyny wyniosły w 2020 roku około 3 miliardów USD, a wydobycie irańskiej ropy wynosi obecnie około 2 do 2,5 miliona baryłek dziennie, z czego około 2 miliony baryłek dziennie przeznaczono na krajowe rafinerie i około 500 tys. baryłek dziennie na eksport.
Słowa kluczowe: eksport paliw, Iran
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-10-20 6,09 5,91 5,93 3,16
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Grupa Lotos podała wstępne wyniki

Grupa Lotos podała wstępne wyniki

Koncern bp zainwestuje w polską fotowoltaikę

Koncern bp zainwestuje w polską fotowoltaikę