Rynek paliw na świecie

Rafineria Eneos kupi firmę z branży energii odnawialnej za 1,8 mld USD

e-petrol.pl
2021-10-12 / 09:56
Rafineria Eneos kupi firmę z branży energii odnawialnej za 1,8 mld USD

Największa japońska rafineria, Eneos Holdings Inc ogłosiła w poniedziałek, że kupi Japan Renewable Energy (JRE) za około 200 miliardów jenów (1,8 miliarda USD), aby rozwinąć swoją działalność niskoemisyjną, dołączając tym samym do listy największych światowych firm odchodzących od paliw kopalnych.

Eneos, który dąży do zerowej emisji netto do 2040 roku, kupi JRE od Goldman Sachs i singapurskiego państwowego funduszu majątkowego GIC. Umowa, która oznacza pierwszy duży zakup firmy zajmującej się odnawialnymi źródłami energii przez czołową japońską firmę naftową, pomoże jej osiągnąć cel, jakim jest posiadanie ponad 1000 megawatów (MW) energii odnawialnej w Japonii i za granicą do marca 2023 roku.

Założona w 2012 r. firma JRE posiada 708 MW w aktywach związanych z energią odnawialną, w tym w budowie na zasadach kapitałowych. Po transakcji aktywa odnawialne Eneosa osiągną poziom 1220 MW.

Zakup wskazuje, że Eneos na zamiar zacząć odchodzić od paliw kopalnych. Japonia ma zamiar niemal podwoić oficjalne cele dotyczące dostaw energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym trzeciej co do wielkości gospodarki świata.

Eneos kontroluje połowę rynku benzyny i innych paliw w Japonii, ale od wielu lat jego baza klientów maleje z powodu zmniejszającej się populacji.Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-10-20 6,09 5,91 5,93 3,16
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Grupa Lotos podała wstępne wyniki

Grupa Lotos podała wstępne wyniki

Koncern bp zainwestuje w polską fotowoltaikę

Koncern bp zainwestuje w polską fotowoltaikę