Rynek paliw na świecie

Nie będzie fuzji EG Group i stacji Asda

e-petrol.pl
2021-10-19 / 09:45
Nie będzie fuzji EG Group i stacji Asda

Brytyjska sieć supermarketów Asda i EG Group rozwiązały umowę, w ramach której EG miało przejąć stacje benzynowe Asda za 750 mln funtów (1,03 mld USD). Obie firmy zapowiedziały jednak współpracę.

Asda planuje zaciągnąć pół miliarda funtów dodatkowego zadłużenia i zgromadzić około 250 mln funtów własnej gotówki po tym, jak upadły plany sprzedaży stacji benzynowych firmie EG Group.

Mohsin i Zuber Issa, bracia stojący za EG, oraz ich inwestorzy private equity TDR Capital, zgodzili się kupić Asdę w zeszłym roku i planowali sfinansować przejęcie częściowo poprzez sprzedaż stacji benzynowych do ich własnego biznesu za 750 milionów funtów. Jednak EG Group poinformowała w poniedziałek, że umowa dotycząca stacji paliw została odwołana z powodu „zmian w ocenie finansowej” transakcji.

Mimo fiaska dotyczącego przejęcia Grupa EG nadal zamierza realizować inne inicjatywy komercyjne z Asdą.

Stacje benzynowe były kiedyś magnesem przyciągającym klientów do dużych supermarketów, ale w miarę jak sprzedaż detaliczna paliw stała się bardziej konkurencyjna, różnica cen między supermarketami a niezależnymi operatorami zmniejszyła się. Istnieją również długoterminowe obawy dotyczące wpływu pojazdów elektrycznych na przyszłość stacji paliw. Supermarkety są zajęte instalacją tysięcy elektrycznych punktów ładowania na swoich ogólnie słabo wykorzystywanych parkingach - czas potrzebny na szybkie ładowanie jest zgodny z pełną wyprawą na zakupy. Sprzedaż detaliczna paliw jest jednak nadal użytecznym źródłem kapitału obrotowego dla operatorów detalicznych, którzy kupują duże ilości paliwa po korzystnych cenach i sprzedają je kierowcom na długo przed zapłaceniem za nie dostawcom.

Słowa kluczowe: ASDA, EG Group
Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-11-24 6,32 6,04 6,04 3,39
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Konsumpcja paliw płynnych po trzech kwartałach 2021 r.

Konsumpcja paliw płynnych po trzech kwartałach 2021 r.

Po paczkę i naładować samochód czy hulajnogę

Po paczkę i naładować samochód czy hulajnogę