Rynek paliw na świecie

Chiny zwiększą podaż „sankcjonowanej” ropy

e-petrol.pl
2021-11-16 / 09:38
Chiny zwiększą podaż „sankcjonowanej” ropy

Import irańskiej ropy do Chin przekracza 560 tys. baryłek dziennie, a uwolnienie zaktualizowanych kwot dla niezależnych chińskich rafinerii wesprze wzrost zakupów z Iranu.

Według agencji Reutera i firmy analitycznej Vortexa import irańskiej ropy do chińskich konsumentów przekracza już 560 tys. baryłek dziennie. Według handlowców korzyści z dostępu do surowców po niskich cenach przewyższają koszty ryzyka naruszenia sankcji USA. Wznowienie negocjacji w sprawie umowy nuklearnej między krajami zachodnimi a Iranem planowane jest na koniec listopada. Przewidywane przedłużenie umów na warunkach z 2015 roku pozwoliłoby temu krajowi z Bliskiego Wschodu na ponowną otwartą sprzedaż ropy.

Rafinerie w Chinach zapowiedziały, że zwiększą import surowców z Iranu. Vortexa Analytics odnotowuje znaczne rabaty na dostawy z Iranu. Według Vortexa średnia podaż w okresie czerwiec-lipiec 2021 r. wyniosła 478 tys. baryłek dziennie, w sierpniu br. – 660 tys. baryłek dziennie, a we wrześniu – 545 tys.
Ponowne zawarcie umowy z Iranem mogłoby znacznie zwiększyć tę wielkość kosztem innych eksporterów. Według agencji Reutera irańska ropa stanowi obecnie około 6 proc. importu ropy naftowej do Chin. Według handlowców dostawy realizowane są w formie importu ropy z Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Malezji, wypierając dostawy z Brazylii i Afryki Zachodniej.

Agencja Reutera oszacowała dostawy irańskiej ropy na 1,3 miliarda USD miesięcznie. Jest to główny dochód z eksportu dla państwa Bliskiego Wschodu. Większość wolumenu trafia do chińskich konsumentów. Sankcje USA nałożone przez administrację Trumpa na Iran nie powstrzymały całkowicie tego napływu węglowodorów z Bliskiego Wschodu. Teraz Chiny wzywają Stany Zjednoczone do jak najszybszego zniesienia „nielegalnych jednostronnych sankcji” wobec tego kraju na Bliskim Wschodzie.
Słowa kluczowe: Chiny, ropa z Iranu
Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-01-12 5,99 5,72 5,77 3,13
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

PGNiG obniża cenę gazu dla biznesu

PGNiG obniża cenę gazu dla biznesu

Trafiła na ławę oskarżonych za fikcyjny obrót olejem rzepakowym

Trafiła na ławę oskarżonych za fikcyjny obrót olejem rzepakowym