Rynek paliw na świecie

Chiński CNOOC sprzedaje aktywa na Morzu Północnym

e-petrol.pl
2022-03-31 / 09:40
Chiński CNOOC sprzedaje aktywa na Morzu Północnym

Chiński państwowy koncern naftowy CNOOC ma zamiar zbyć aktywa na Morzu Północnym. Z informacji agencyjnych i branżowych wynika, że firma wynajęła już Bank of America do przygotowania sprzedaży aktywów o wartości ponad 3 mld USD.

Dwóch chińskich dyrektorów naftowych i gazowych powiedziało agencji Reutera, że transakcja będzie częścią ogromnego przeglądu międzynarodowych udziałów CNOOC, ponieważ chiński gigant stara się skoncentrować na swoich najbardziej dochodowych i największych aktywach, a także na nowych możliwościach rozwoju w Gujanie i Ugandzie.

Według jednego ze źródeł kierownictwo wyższego szczebla CNOOC, w tym prezes Wang Dongjin, uznał zarządzanie dawnymi aktywami Nexen w krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone, za „niewygodne” z powodu biurokracji i wysokich kosztów operacyjnych w porównaniu z krajami rozwijającymi się.

Masowe odkrycia na morzu w Chinach, zwłaszcza w basenie Zatoki Bohai, pozwalają CNOOC na pozbycie się mniej dochodowych aktywów, powiedziały Reuterowi dwa chińskie źródła.

Sprzedaż aktywów na Morzu Północnym zbiega się z gwałtownym wzrostem światowych cen ropy i gazu na tle zmniejszonych światowych dostaw i konfliktu między Rosją a Ukrainą. Relacje handlowe między Chinami a USA są już napięte, a Chiny obawiają się, że ewentualne sankcje wobec Rosji mogą wpłynąć na jej inwestycje.

CNOOC nabył pola na Morzu Północnym u wybrzeży Wielkiej Brytanii przejmując kanadyjski Nexen w 2013 r. za 15 miliardów USD, później firma została przemianowana na CNOOC International. CNOOC przejął zarządzanie największym brytyjskim polem naftowym, Buzzard, którego ropa jest częścią benchmarkowej mieszanki Brent. Posiadane 43,2 proc. udziałów w Buzzard pozwoliło CNOOC kontrolować inwestycje w wiercenie nowych odwiertów, co zapobiegło spadkowi wydobycia na złożu – dziś Buzzard produkuje ok. 80 tys. baryłek ropy dziennie. Dodatkowo CNOOC posiada udziały w polach Scott, Telford i Rochelle na Morzu Północnym oraz 36,5 proc. w złożu Golden Eagle.
Polecamy
Ze świata
MOL ogranicza możliwości tankowania

MOL ogranicza możliwości tankowania »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-22 8,55 7,92 7,89 3,52
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Wrocław testuje autobus na wodór

Wrocław testuje autobus na wodór

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco