Rynek paliw na świecie

USA uwolnią rekordowe rezerwy

e-petrol.pl
2022-04-01 / 09:11
USA uwolnią rekordowe rezerwy

W czwartek ceny ropy spadły po tym jak rynek dowiedział się, że Stany Zjednoczone są gotowe na największe w historii uwolnienie swoich strategicznych rezerw ropy naftowej.

Rekordowe uwolnienie 180 milionów baryłek ropy SPR w USA jest równoznaczne z dwudniowym globalnym popytem i trafiłoby na rynek od maja w okresie 6 miesięcy. Działania, które podejmuje Biały Dom, mają doprowadzić do obniżenia cen paliw.

Analitycy Goldman Sachs powiedzieli, że ruch ten pomoże rynkowi ropy w zrównoważeniu w 2022 roku, ale nie będzie to trwała poprawa. Także teraz takie uwolnienie nie rozwiązałoby strukturalnego deficytu podaży, który trwał przez lata.

Dodatkowy impuls dla cen surowca i zaspokojenia luki podażowej może przyjść ze strony Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) - kraje członkowskie mają spotkać się w piątek o godzinie 12:00 czasu polskiego, aby podjąć decyzję w sprawie potencjalnego uwolnienia ropy.

USA jednak nie poprzestaną na historycznym uwolnieniu ropy z rezerw. Drugim punktem planu prezydenta, który ma wpłynąć na obniżki cen na stacjach, ma być wezwanie Kongresu USA do nakładania dodatkowych opłat na koncerny, które nie korzystają z szybów naftowych i nie eksploatują pól roponośnych.
Polecamy
Ze świata
MOL ogranicza możliwości tankowania

MOL ogranicza możliwości tankowania »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-22 8,55 7,92 7,89 3,52
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Wrocław testuje autobus na wodór

Wrocław testuje autobus na wodór

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco