Rynek paliw na świecie

Ropa powyżej 100 USD za baryłkę na dłużej

e-petrol.pl
2022-04-01 / 09:24
Ropa powyżej 100 USD za baryłkę na dłużej

Wiele wskazuje na to, że konsumenci będą musieli pogodzić się wysokim kursem ropy. Zwyżka notowań tego surowca będzie kontynuowana, a ceny utrzymają się znacznie powyżej 100 USD w tym roku, ponieważ rynek stara się odzwyczaić od rosyjskiej ropy, wynika z sondażu agencji Reutera opublikowanego w czwartek.

Ankieta przeprowadzona przez agencję wśród 40 ekonomistów i analityków przewiduje, że cena ropa Brent wyniesie w tym roku średnio 103,07 USD za baryłkę, co stanowi skok w porównaniu z konsensusem 91,15 USD z poprzedniego sondażu i jest najwyższym szacunkiem dla 2022 r. w sondażach Reuters.

Rosyjski eksport stanowi około 7 proc. światowej podaży. Obawy przed skutkami wojny w Ukrainie doprowadziły w marcu cenę gatunku Brent do najwyższego poziomu od ponad dekady, do 139,13 dolarów za baryłkę. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę globalne niedobory dostaw zbliżyły się do 5 do 6 milionów baryłek dziennie, podczas gdy popyt wzrósł do rekordowo wysokiego poziomu.

Respondenci agencji byli podzieleni co do tego, kiedy rynek osiągnie równowagę między podażą a popytem, szacowane terminy mieszczą się w przedziale od połowy 2022 do 2024 roku. Niektórzy ekonomiści uważają, że nie zobaczymy żadnego przywrócenia równowagi, zanim wojna w Ukrainie się skończy.
Słowa kluczowe: droga ropa
Polecamy
Ze świata
MOL ogranicza możliwości tankowania

MOL ogranicza możliwości tankowania »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-22 8,55 7,92 7,89 3,52
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Wrocław testuje autobus na wodór

Wrocław testuje autobus na wodór

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco