Rynek paliw na świecie

Rząd Finlandii chce uniezależnić kraj od dostaw energii z Rosji

e-petrol.pl
2022-04-08 / 09:39
Rząd Finlandii chce uniezależnić kraj od dostaw energii z Rosji
Pixabay

Finlandia wspólnie z Estonią będzie korzystać z dostaw gazu drogą morską. To jedyny sposób, aby szybko odłączyć się od rosyjskiego gazociągu - oświadczył w czwartek minister gospodarki Finlandii Mika Lintila. Dotychczas 100 proc. zużywanego w Finlandii gazu ziemnego, a 90 proc. ropy, pochodziło z Rosji.

Finlandia jest jednym z najbardziej uzależnionych energetycznie od Rosji krajów UE. Jak podano w komunikacie resortu gospodarki docelowo terminal LNG, podłączony do sieci gazu ziemnego, ma być zlokalizowany na południowym wybrzeżu Finlandii. Do czasu oddania do użytku, gazowiec będzie przyjmowany na północnym wybrzeżu Estonii w Paldiski.

Rząd zdecydował także o tymczasowym zmniejszeniu udziału paliw ze źródeł odnawialnych w transporcie o 7,5 pkt procentowych. Obecnie w Finlandii, zgodnie z celami klimatycznymi, w ramach obowiązku dystrybucji paliw udział ten jest na poziomie 18 proc. (do 2039 r. ma być podnoszony stopniowy do 30 proc.).

Procentowe zmniejszenie tego obowiązku ma doprowadzić do obniżki cen paliw tradycyjnych (benzyna, olej napędowy czy gaz) na stacjach.

Ze wschodu importowanych jest ok. 60 proc. energii ze źródeł kopalnych (dotyczy to 100 proc. zużywanego na potrzeby kraju gazu ziemnego, 90 proc. ropy, 60 proc. drewna energetycznego, 30 proc. paliwa jądrowego i 30 proc. węgla kamiennego).

Finlandia jest jednym z najbardziej uzależnionych energetycznie od Rosji krajów UE.
Słowa kluczowe: Finlandia
Polecamy
Z kraju
Kolejna sieć proponuje wakacyjne rabaty

Kolejna sieć proponuje wakacyjne rabaty »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-29 8,45 7,82 7,89 3,49
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

e-petrol.pl: na stacjach może być taniej

e-petrol.pl: na stacjach może być taniej

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny